| anonim_4396 a întrebat:

Merită antivirus pe Android?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca merita, mai ales daca telefonul il folosesti si pentru a naviga pe internet, unde sunt cel sanse masive ca site-urile sau reclamele pe care le deschizi, sa fie purtatoare de virusi.

| Frank51 a răspuns:

Atata timp cat nu apesi pe "Ai castigat un telefon iphone 12 512gb camera de 1000mpx, revendica-l acum", nu patesti nimic.

| PainTech a răspuns:

Nu.

1. Presupunand ca nu descarci toate tampeniile de pe Magazin Play ci doar cateva aplicatii mainstream precum Facebook, Instagram, Whatsapp, Discord si alte cateva. Si din jocuri la fel. Presupun ca nimeni nu descarca toate tampeniile alea de apar prin reclame. Aplicatiile populare nu au malware. Iti dai seama ce scandal ar fi daca s-ar gasi malware in Facebook, de exemplu?

2. Pe telefon nu navighezi asa mult pe internet si in mod sigur descarci mult mai putine lucruri. Folosesti un browser care are adblock si nu ai probleme.

3. Majoritatea antivirusurilor pe telefon au o animatie faina si cam atat. Destul de putine cele care chiar fac ceva. De multe ori iti astea iti arata mai multe reclame decat un adware.

4. Exista actualizari de securitate in fiecare luna si Google a facut din ce in ce mai buna securitatea platformei Android.

https://www.av-comparatives.org/tests/android-test-2019-250-apps/

Dar daca ai obiceiul sa descarci aplicatii dubioase, sa intri pe site-uri dubioase, nu esti prea bun la a face diferenta intre o aplicatie sau mesaj legit si un malware poate ca ar fi bine sa ai si un antivirus. Dar in majoritatea cazurilor asta o sa iti manance mai multe resurse decat te protejeaza.

| RoCkKiD a răspuns:

Cat timp iei aplicatii doar din play store, nu are ce sa se intample. Slabe sanse sa iei tu de pe net sau dintr-un mail cat timp nu downloadezi chestii dubioase.

Daca ai un telefon mia slab o sa ti-l chinuie si mai tare. In plus nu cred ca ai tu date asa importante pe tel sa nu-l poti reseta.

| JicaContra a răspuns (pentru RoCkKiD):

Am primit reclama in timp ce eram in home screen
am diagnosticat si era o aplicatie de pe galaxy store, pre-instalata

deci, faptul ca iei numai aplicatii de pe play store nu inseamna nimic, nici google nu are atat man power sa stea sa verifice fiecare aplicatie de pe store, SI fiecare update la fiecare aplicatie

deci, DA, MERITA ANTIVIRUSUL, e o protectie in plus, sa nu ramai fara telefon cand iti e lumea mai draga, SAU MAI RAU sa inceapa telefonul sa faca apeluri cu 50eu pe minut fara ca tu sa iti dai seama, sau alte placeri d'astea

| Simpatic a răspuns (pentru JicaContra):

Exact, sunt virusi si in google play si in orice magazin aplicatii safe, asta pentru ca sunt producatori de aplicatii rau-voitori, nu o data au fost semnalat continut malware in aplicatiile verificate de google happy
E ok daca acea aplicatie ar putea fi descarcata si scanata in prealabil cu mai multe solutii antivirus asa cum se gasesc ele pe platforma virustotal

| JicaContra a răspuns (pentru Simpatic):

Exact!

si e foarte simplu sa pui malware intr-o aplicatie care apoi sa fie verificata de google si sa nu gaseasca nimic, si nu vreau sa spun aici cum, poate le vin unora idei

asa ca un antivirus la tine in telefon are sanse sa blocheze asa o aplicatie

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Care e treaba cu platforma virustotal?

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Plus că pe google play poate posta aplicații cam cine știe să le facă și vrea, nu?

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia un fisier executabil, orice fisier executabil
de exemplu:
"C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe"
si intra pe http://virustotal.com
si scaneaza-l
in momentul asta maret, e scanat cu 72 de antivirusi

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ideea mea e urmatoarea, fisierele "executabile" din Android au extensia.apk daca nu ma insel (nu stiu daca toate, dar cele pe care eu le-am intalnit asa erau), daca aceste fisiere ar putea fi izolate, descarcate separat pe un PC (si nu numai, chiar de pe telefon dar nu instalate) si apoi verificate pe https://www.virustotal.com, sunt mai putine sanse de a lua malware, nu poate o aplicatie rau intentionata sa insela 50-70 de solutii antivirus deodata!
Iar ca sa raspund la intrebarea de baza, da este util a avea o solutie antivirus buna pe telefoanele cu Android, atata timp cat exista malware si pentru Android.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Aha, am înțeles. Deci e o platformă de scanare cu mai mulți antiviruși. Nu știam, mersi

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Super. Nu știam de platforma sta

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

winking
eu o folosesc de fiecare data pentru aplicatiile descarcate pe PC ca sa imi fac o idee.
Suporta multe aplicatii si multe extensii spre scanare, nu am incercat cu cele din linux, dar cele din widows si Android sunt suportate!

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placerewinking

| Alverto a răspuns:

Da

| anonim_4396 explică (pentru Alverto):

Alverto, tu ce zici? Sunt curios și de părerea ta

| Alverto a răspuns (pentru anonim_4396):

Merita, pentru că hackerii nu îți intră în telefon și la date doar prin intermediul aplicaților, înțelegi?
Exista programe foarte complexe și scumpe de care ei se folosesc pentru a capta date despre tine și apoi bam... Telefonul îți dă erori, nu mai ai spațiu în telefon chiar daca tu știi că aveai, se trimit mesaje pe care stii sigur că nu le ai trimis tu etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru cei care răspuns simplu cu „da" și „nu" vă rog argumentați puțin laughing

| Romaniamafia a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai nevoie daca instalezi aplicatii din Play Store, dar daca activezi permite surse necunoscute si instalezi aplicatii gasite pe google cine stie pe unde, atunci ai nevoie. Dar vezi ca prea putini antivirusi sunt in stare sa curete telefonul, majoritatea scaneaza doar aplicatiile nu si fisierele.

| Romaniamafia a răspuns:

Nu.

| FanGaming98 a răspuns:

Depinde ce antivirus. Majoritatea nu fac altceva decât să îți ocupe spațiu.
În general aș zice că nu prea ai de ce să iei unul. Dacă ai și telefon performant nu vei lua viruși așa ușor (ai grijă și de unde afli că ai viruși, multe informații pot fi false; ai grijă și pe ce site-uri intri, să fie cât de cât sigure).