| XbrObaCK a întrebat:

Mi-am achizitionat o placa de video gtx 960 strix care se alimenteaza cu 6pini.
Eu la sursa mea nu am 6 pini doar molex si as vrea sa imi cumpar de la cel un cablu de alimentare cu 6 pini.
Intrebarea este daca imi pot arde placa video cu sursa aia
P.S: Am o sursa mirya de 500w

Răspuns Câştigător
| CPAElites a răspuns:

Nici sa nu te gandesti!
Ai innebuti? Cum sa pui GTX 960 pe o sursa PETARDA de 50 lei? Vrei sa-ti arzi PC-ul?

Pentru Placa Video iti trebuie minim sursa asta : http://bit.ly/28S28s6

PC-ul tau consuma cam ~300w in Full Load,,,, iar PETARDA aia de sursa "mirya" dabia scoate ~200w!

Uite niste teste cu surse ieftine ( de ~80 lei ) : https://www.youtube.com/watch?v=f6snWfd1v7M

| XbrObaCK explică (pentru CPAElites):

Merci mult, abia mi-am luat placa azi big grinD

| laurentiu80 a răspuns (pentru CPAElites):

Segotep-ul e tot o petarda ca si Myria. Ii recomand sa ia o sursa de calitate de la Sirtec, Thermaltake, SuperFlower, Seasonic, Corsair sa aiba o putere undeva la 500 de W. Acum am observat un val de reduceri pe eMAG, poate prinzi una dintre ele la un pret bun.

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca ai sursa Myria, primul lucru pe care il faci e sa arunci jegul si sa cumperi O SURSA. Ce ai tu acolo e un rahat impachetat in carcasa de sursa PC, nu o sursa cu care sa alimentezi un 960.