| RealKing01 a întrebat:

Mi-am cumparat o boxa pasiva de 22 kg si in cutie avea un cablu speak on nu stiu la ce foloseste, daca cumpar cablu audio pentru aceasta boxa o sa se potriveasca? E posibil sa fi cumparat degeaba boxa? La ce se potriveste cablul speak on?
https://www.emag.ro/......D7RTV2MBM/

9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Boxa trebuie conectata la un amplificator, si ar fi de preferat sa ai doua, pentru a obtine un efect natural, (omul aude cu 2 urechi, prin 2 parti, sunetul nu vine doar dintr-o parte).

Cablul acela (speakon) este standard pentru instalatiile audio semiprofesionale si profesionale, se foloseste pentru a conecta boxele la statia de amplificare sau mixer+amplificare incorporata.

Puterea amplificatorului trebuie sa fie mai mica decat puterea celor doua boxe.

Daca ai avea doua boxe de acest fel, ar fi ideal un amplificator de 500W, cu 2 canale (250W pe fiecare canal).

Daca doresti sa pui un cablu mai lung intre statie si boxe, desfaci acele mufe, cumperi cablu audio dublu ecranat de 2mm2 (sau mai mult) si il prinzi in acei papuci din mufe
(eu am de 2, 5mm2 daca imi amintesc bine, am si eu 2 boxe asemanatoare si o statie de 1200W).
Cu cat creste lungimea cabluui folosit, este bine sa creasca si sectiunea firelor.

PS: 2 boxe de acest fel, plus o statie adecvata, asigura galagia pentru o nunta mai mica, sau ditamai bairamul (insa galagie si atat, fidelitate nu au mai deloc).

| Zuzu1991 a răspuns:

Scrie ca are 2x "aux" insa apoi cablu speakon care nu stiu ce e, si din poze pare a fi exact ce se potriveste la mufele alea
https://en.wikipedia.org/wiki/Speakon_connector
si nu am auzit de o placa de sunet care sa scoata asta, deci, in locul tau as da-o inapoi, cred ca d'aia au facut reducerea aia ca nu o cumpara nimeni

| RealKing01 explică (pentru dinaprilie):

Am citit dar nu inteleg asa de bine engleza ca nu -s expert, eu am vrut sa mi spui daca merge cablul audio la boxa asta, nu o lua pe engleza ca nu-ti merge

| dinaprilie a răspuns (pentru RealKing01):

Hmm.ok.da merge cablu audio..iti trebuie amplificator pentru a putea auzi la ea. Nu ar fi rau sa inveti sa folosesti macar in translator din eng in romana ( fara vreo rea intentie exprimarea ). Doar ca e nevoie in zilele noastre. Succes!

| Digikey a răspuns:

Este o boxa care are nevoie de un amplificator pentru a putea fi folosita.
Ca sa o legi la un amplificator introduci cablul speakon in boxa iar celalalt il poti taia, demonta si cele doua fire le poti lega la un amplificator normal de orice putere gasesti de la 10W in sus.
O poti returna sa cumperi o boxa activa care o poti conecta la telefon, computer etc.
Pe Olx gasesti amplificatoare decente de la 100 lei in sus.
Nu trebuie puteri mari daca nu dai petreceri.

| RealKing01 explică (pentru Digikey):

Am gasit un amplificator de 700wati cu port speak on si port cablu audio la 980 lei cred ca o sa mearga doamne ajuta!

| Digikey a răspuns (pentru RealKing01):

Pune un link daca ai, m-ai facut curios.
Eu am unul 2x100 dar n-am depasit 10 W la el ca am probleme cu vecinii

| FantasyBoy a răspuns:

Din moment ce e o boxa pasiva evident ca-ti trebuie un amplificator... sper ca in telegi ca acei 500W sunt un parametru "comercial", dupa cum arata acea boxa ieftinuta ar suporta un amplificator de 60W RMS.