| pyma a întrebat:

Mi-am cumparat o camera web Omega OUW 142. Cand am vrut sa o instalez cd-ul a mers, dar cand am bagat usb-ul camerei mi-a aparut o fereastra in care imi cerea kstvtune.ax. L-am downloadat de pe net, mi l-a mai cerut o data, am facut acelasi lucru, apoi m-a avertizat ca Windows Logo Testing nu aproba aceste ...nu stiu ce sunt sad. Am dat Continue Anyway pentru ca apoi sa imi ceara USBAUDIO.SYS, pe care iar l-am luat de pe net si l-am bagat. Din nou mi-a aparut ca Logo Testing nu aproba, iar am dat sa continue (stiu ca nu am facut bine, dar aveam mare nevoie de camera). Dupa toate astea camera mi-a mers, desi in continuare mi-a mai cerut cateva dll-uri pe care le-am si bagat.
Problema este ca in ziua urmatoare am mai modificat cate ceva prin comp, urmand niste sfaturi de pe net pentru a-mi imbunatati performanta calculatorului si de atunci nu imi mai merge camera, doar microfonul, iar cand dau iar sa instalez toate chestiile pe care mi le cere (kstvtune.ax, USBAUDIO.SYS...) calculatorul meu se inchide. Camera pe calculator funtioneaza, dar pe Skype de exemplu doar microfonul merge, nu si camera.
Nu vreau sa mai fac nimic, caci desi am mare nevoie de camera, mai mare nevoie am de calculator. Mentionez ca nu am Windows XP (SP2) original (512 Ram, 64 de biti), iar intrebarea mea este: pot sa fac ceva sa imi functioneze camera (fara optiunea de a-mi cumpara Windows-ul original), sau pot sa o pun la facut molii in cutie?
S-ar putea sa fi zis vreo tampenie, nu ma pricep la chestiile astea, desi as vrea foarte mult straight face, asa ca nu fiti prea aspri.
Sper ca am fost destul de coerenta si va multumesc anticipat pentru ajutor.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Poţi, dar ai făcut o mică greşeală. Nu îi stres, las că aşa înveţiwinking. Păi eu de obicei când instalez un hardware prima dată bag Cd-ul în Cd=ROM şi apoi cuplez hardware-ul la PC, urmând să respect instrucţiunile date de expertul de instalare hardware(e fereastra aia ce îţi zice found a new hardware) că el va face totul singur, urmat de un restart la PC şi curăţarea/defragmentarea regisrtului Windows-ului.Deci cam aşa ar fi trebuit să procedezi şi tu, sau vezi ce optimizări ai făcut la Windows poate ai oprit şi dezactivat serviciul Windows Image Acquisition (WIA) sau ai porit serviciile acesteia(verifică în servicii). Acuma recomand să repeţi asta după un fresh install de Windows, şi ca SP îţi recomand SP3-ul şi optimizat un pic Windows-ul(închidere de servicii inutile, programe ce pornesc o dată cu Windows-ul, etc), detalii în privat dacă vrei.Succese