| crackster a întrebat:

Mi-am cumparat o placa video si de fiecare data cand intru intr-un joc, in 2-4 min mi se restarteaza calculatorul.
Nu am probleme cu temperatura la placa video( are 2 coolere montate pe ea),fiind, in timpul jocurilor de maxim 45-46 grade.
Configuratia calculatorului:
video: nVidia gt430 1Gb 128 biti DDR3
Ram: 3Gb (2+1) DDR2
procesor: Intel E5700 3Ghz dual core
mB: MS-7255
sursa: ATX- 400W p4, care aratra cam asa http://imageshack.us/photo/my-images/576/sam0652.jpg/
OS: windows sp 3 32 biti.
Cerintele minime pentru placa video sunt 400W, 12V, 22 A.
Singura problema la care m-am gandit ca ar putea fi este sursa.
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

E posibil sa fie si sursa deoarece ea are nevoie de 22A pe linia de 12V, iar tu ai doar 14A pe linia de 12V. Sursa ta este foarte veche si are mai multi A pe liniile de 3V si 5V.
Acum este nevoie ca pe linia de 12V sa fie cat mai multi A deoarece de pe linia de 12V se alimenteaza si CPU si placa video.

| crackster explică (pentru IulianP):

Deci daca imi iau o sursa noua nu conteaza obligatoriu sa fie peste 400W, conteaza sa aiba peste 22A pe 12 V?
din aia 22A trebuie sa se alimenteze si procesoru, decicam ce amperaj ar trebui sa aiba pe 12V?

| IulianP a răspuns (pentru crackster):

Ti-as recomanda un Sirtec de 400W: http://bit.ly/GYunAO
Aceasta sursa este una de calitate care va tine si un eventual upgrade in viitor.
Sau daca ai un bughet mai restrans, minim asta: http://www.pcgarage.ro/surse/kiss-quiet/ks-420w/

| crackster explică (pentru IulianP):

Ok...ce fac daca, pe carcasa, nu am spatiu de aerisire deasupra, pentru sursa?

| IulianP a răspuns (pentru crackster):

O montezi cu ventilatorul in jos; asta e pozitia ei normala.

| crackster explică (pentru IulianP):

Ma speriasem un pic, credeam ca trebuie schimata si carcasa xD.
Mersi mult pentru sfat.

| IulianP a răspuns (pentru crackster):

Cu placere.

8 răspunsuri:
| Chewbacca a răspuns:

Tot la sursa ma gandeam si eu dar poate sa fie si de la palca video. Incearca sa iti instalezi si tu Windows 7 si vezi cum se comporta sau reinstaleaza Windows-ul actual. Daca ai pus placa video direct fara sa mia reinstalezi s-ar putea sa fie un conflict de drivere ceva.

| crackster explică (pentru Chewbacca):

@militio1, eu ieri mi-am pus placa video. Aveam windows 7 64 biti. Aveam aceeasi problema. am pus win 7 pe 32 biti. aceeasi problema. Acum am xp sp3 pe 32 biti si nimica nu s-a schimbat.Deci nu cred ca ar putea fi problema legata de sistemul de operare.