| denisD321 a întrebat:

Mi-am cumparat recent 2 boxe schneider de 50/90W su un subwoofer CJC de 100W, se aud super.
le-am conectat la PC si problema e, chiar daca nivelul volumului e pana la 40 boxele se aud de la nivelul 1 pana la 15 cam la acelasi volum si se aude diferenta doar dupa ce le dau mai tare de 20
firele cu care sunt conectate boxele la subwoofer sunt destul de subtiri, ar fi o diferenta daca le-as schimba cu unele mai groase?
sau ce altceva ar putea fii problema?

1 răspuns:
| DeyCj a răspuns:

Este foarte bine ca firele sunt subțiri,=>pierderi mai mici de semnal.Depinde de impedanța de intrare(ce se măsoară în ohmi) a sistemului. Dacă de exemplu, placa audio îți scoate 10w/4 ohmi, și sistemul tău are impedanța de intrare de 8 ohmi, este normal să se audă mai încet, deorece impedanța de intrare este mai mare. Eventual dacă tot vrei să ai volum mai sensibil, (de exemplu; dai la 3% sistemul să se audă ca la 5% )recomand un preamplificatior audio.Succes