| c0pil1n a întrebat:

Mi-am cumparat un calculator de la altex acum 8 luni si mai am garantie 1 an si 2 luni.
As dori sa ii fac o curatare de praf dar nu pot deschide carcasa deoarece sunt 2 sigilii iar daca le rup garantia se pierde.
Am vazut ca ii praf pe venitlatorul de la sursa. Ii pozitionat in partea stanga sus si mi-e frica ca din cauza asta imi merg greu jocurile
Windows-ul ii proasta instalat " Windows 7 sp1 "
Acesta este pc-ul: Sistem IT MYRIA GAMEON V10, AMD Athlon X2 340 3. 2GHz, 6GB, 1TB, AMD Radeon R7 240 2GB DDR3, Linux
Nu ii nu stiu ce dar la inceput rula league of legends in 70-80 fps pe high si cu skype fara probleme. Iar acum am drop si la 30 fps.
Am descarcat un program Hwmonitor si am verificat temperaturile. In idle procesorul sta undeva intre 45-50 grade.
De exemplu in momentul acesta am deschisa pagina aceasta de internet clientul cu lol-ul si skype iar pe hw monitor temperatura procesorului : 56 45 69 grade.
Ofer funda!

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trage praful de la sursa cu aspiratorul.
Cei de la altex ti-l vor curata dar contra cost.

| Nume2 a răspuns:

Suna-i pe cei de la care ai garantia si explica-le problema, Depanero cred ca e service-ul. S-ar putea sa fie nevoie de o pasta noua pentru procesor dar din cate stiu cooler-ul stock la acel procesor este foarte slab.

| Nume2 a răspuns (pentru Nume2):

Am vazut ca nu mai au contract cu depanero de ceva timp, deci suni direct la Altex si le explici problema.