| sebi12full a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop nou cu o placa video Intel(r) HD Graphic unde scrie ca are 4gb ram si 2gb memorie video, dar doar 32mb dedicated graphic, de ce am asa putin? Stie cineva cum sa fac sa am mai mult? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Pentru ca tu ai cumparat un laptop fara o placa video dedicata care nu detine memoria ei proprie ( Vram ). Asa ca acel HD Graphics din procesor se va folosi de memoria ram. Mai mult nu ai cum sa-i dai. Ea isi face share la integrata in functie de cantitatea memoriei ram. Cu cat mai mare ram-ul cu atat creste si memoria video a integratei.

1 răspuns:
| ion1731 a răspuns:

Jipa95 are dreptate, si mai mut nu poti face nimic decit sa adaugi ram dar diferenta va fi mica.Marii producatori se axeaza pe asta ca cumparatorul va fi fascinat de capacitatea memoriei dar nu de eficacitatea ei- cum s-a intimplat cu tine si nu numai.
dar eu iti mai spun un secret :
nu capacitatea memorie placii video are importanta ci latimea sinei de date si frecventa de lucru a memoriei : ddr.
exemplu : ( si-fiction desigur happy )
o sa dau 2 specificatii de calculatoare:
1) procesor : 1 nucleu 30 ghz
2 gb ram ddr5
o placa video cu 512 mb memorie dedicata dar cu frecventa procesorului grafic de 15 ghz tipul memorie ddr5
latimea sinei 512 biti.
placa de baza cu latime la sina de date 512 biti si freventa de lucru 4 ghz
bate urmatorul calculator la toti parametrii chiar si multitasking :
procesor 4 nucleie 3.4 ghz ( per one) Intel core i 7 47xxk
ram 8gb ddr3
placa video cu 10 gb dedicat dar cu latimea sinei de 32 biti.Ideia e in ceea ca frecventa conteaza mai mult decit capacitatea.La fel cum 2 gb ddr5 e mai bine decit 3 gb ddr3.sau 1 gb ddr5 egal cu 2 gb ddr3)
In ziua de azi ca sa cumperi hardware si sa nu-ti para rau trebuie foarte mult sa citesti despre el.