| Rooobi a întrebat:

Mi-am luat azi un laptop si nu stiu cam ce fac la incarcare.Adica trebuie sa-l am stins cand il incarc sau merge si in timp ce ma joc la el? Cum e mai bine si mai corect?

3 răspunsuri:
| lionut a răspuns:

Nu e nevoie sa faci nimic special, se incarca si in timp ce joci, etc.
Bateriei cel mai bine ii fac ciclurile complete de incarcare si descarcare. Adica, daca l-ai scos din priza cateva minute, nu-l baga inapoi pana nu te avertizeaza (3-7%), iar cand l-ai bagat, lasa-l pana se incarca complet; fa asta macar o data pe luna. NU il uita descarcat complet, bateria continua sa se descarce si cand e oprit iar daca ajunge la 0 se strica. Poti sa-l tii in priza permanent pentru ca acum sunt facute inteligent sa nu mai incarce cand ajung la 100% (de altfel i-ar face rau). Nu-i scoate bateria cand nu-l folosesti, cum vad ca spun unii, nu-i face nici un bine, el are un ceas intern care astfel ar ramane pe bateria de BIOS, care nu e reincarcabila.

| AddyTakaBlack a răspuns:

Pai acumulatorul il vei tine mereu in priza cand il tii aprins si mai ales cand te joci asa fac si eu... si ccand il stingi scoti acumulator pentru ca nu consuma nmic

| AddyTakaBlack a răspuns:

Salut am si eu laptop si cand il inchid scot acumulatorul iar cand ma joc sau il tin apris permanent acumulatorul doar cand este ceva necesar il mai scot si ma plimb cu el in casa