| AllexandruAndrei a întrebat:

Mi-am luat niste ram de 8GB frecventa de 2133 ddr4 de 8 si mai aveam una de 8 de la aceeasi firma poate sa nu fie compatibili sau doar in asta este baza frecventa si ce ddr e pentru ca pe ei mai e scris ceva si e putin diferit cred ca este seria?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Uita-te ce specificatii are memoria instalata in PC
(cu CPU-Z, tabul Memory si SPD )

Acolo gasesti frecventa efectiva (ca sa o identifici exact, folosesti tabul Memory)
si Latenta (CL) (cele 4 cifre sau numere >>>
CAS# Latency,
RAS# to CAS# Delay
RAS# Precharge
tRAS
)

Frecventa poate sa difere, dar daca ai in PC RAM cu frecventa mai mare sau mai mica de 2133MHz, se vor intampla 2 lucruri:
--Nu vor functiona in Dual Channel (asta inseamna ca pierzi pana la 25% din viteza lor)
--Vor functiona ambele la frecventa placutei cu frecventa mai mica.

Latenta e bine sa fie identica, caci altfel va trebui sa le aduci pe ambele la aceeasi latenta din BIOS (mai greu de realizat de catre necunoscatori, sau pe unele chipseturi "ieftine", pot aparea erori, freeze-uri,).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Si sper ca ai fost atent sa fie acelasi tip, adica ai in PC tot DDR4.
(exista si DDR3 cu 2133MHz)

| AllexandruAndrei explică (pentru NLS):

Da este ok, as mai avea o intrebare

| AllexandruAndrei explică (pentru NLS):

Am acest pc AMD Ryzen 3 1200 3. 1GHz, 4 nuclee, 8GB DDR4, 1TB HDD, GTX 1050 si vreau sa va intreb 2 chestii: Are ceva daca i am mai pus 8gb ram in plus total 16 dezavanajte/avantaje si recent mi s-a ars GTX 1050 si mi am luat un 1650 SUPER face bottleneck

| NLS a răspuns (pentru AllexandruAndrei):

Sa ai 16GB RAM in ziua de azi, nu e un dezavantaj, insa pentru un procesor ca acela, si pentru gaming, nici avantaj nu prea inseamna.
DACA faci streaming sau editare video pentru urcat ulterior pe YouTube, da - sunt bineveniti.

Vei avea putin bottleneck in unele jocuri, insa nu grav, simtitor.

Poti peste vreun an sa treci la 2600X sau poate chiar 2700X si atunci se va dezlantui.
La momentul de fata, sunt inca scumpe*.
*Adica pentru mine nu sunt scumpe deloc, DAR pentru nevoile tale va merge perfect si asa cum e, si peste 2 ani vei gasi un 2600X la preturi foarte mici.

Problema cu AMD-urile este urmatoarea:
Au nevoie de RAM rapid (frecventa relativ mare si latenta cat mai mica). Se va oberva diferenta.

| AllexandruAndrei explică (pentru NLS):

Am luat si un ssd, accest bottleneck afecteaza cv la calculator si adica e simtitor in jocuri un exemplu ca nu inteleg

| NLS a răspuns (pentru AllexandruAndrei):

In unele jocuri, vei avea cu 10-15% FPS-uri mai putine,
DECAT daca ai fi putut avea cu un procesor ceva mai puternic (in procente, nu FPSuri propriuzise).
Dar depinde de joc. Unele jocuri folosesc mai mult placa video,

altele folosesc si procesorul mult (MMO-urile, sau jocurile cu harti imense, sau CS Go.)

In loc sa ai 100FPS, o sa fie doar 85-90
sau in loc de 50, o sa fie 42-45., etc

| AllexandruAndrei explică (pentru NLS):

A deci doar in jocuri nu un component sau ceva

| NLS a răspuns (pentru AllexandruAndrei):

Da, fenomenul de bottleneck apare in doua cazuri.

Bottleneck la placa video, cand procesorul e mai puternic si placa video mai slaba (procesorul termina calculele si trebuie sa astepte dupa placa video, care nu si-a terminat inca traba si nu e pregatita sa afiseze noul cadru pe ecran)
Exemplu de bottleneck urias: un i9 overclockat si o placa video de acum 8-9 ani, sa zicem GTX 650 sau GTX 560.

Sau

Bottleneck la procesor, cazul opus, cand
placa video e foarte puternica (2080 sau 2080 Ti de exemplu)
si procesorul foarte vechi/slab. (un i3 de acum 8 ani)

Cu cat diferenta de performanta sau vechime intre cele doua e mai mare, gatuirea (bottleneck-ul) va fi mai drastica.

10 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Nu avem de unde sa stim noi ce DDR are memoria aia RAM.

Ca sa le folosesti impreuna trebuie sa se potriveasca fizic pe placa de baza. De exemplu DDR3 nu se potriveste cu DDR4.

In cazul in care sunt frecvente diferite se intampla 2 lucruri:
1. Functioneaza la frecventa cea mai mica
2. Primesti eroare daca nu vrea sa mearga asa.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Atata timp cat e acelasi DDR, o sa fie compatibila indiferent de firma si frecventa. Gen poti pune sa zicem placute de Kingston ddr4 2133mhz si una HyperX ddr4 2400mhz si o sa fie perfect compatibile. Atata ca, cea care are frecventa mai mare o sa scada din viteza ca sa fie la nivel cu cea cu frecventa mai mica ( in cazul asta e ca si cum ai avea 2 placute de 2133mhz, chiar daca una e de 2400mhz). Dar PC o sa functioneze normal si o sa apara ca ai 2 placute de 2133mhz. Bafta!