| anonim235782676 a întrebat:

Am o prb, telefonul meu Samsung galazy s6 edge care ar trebui sa fie waterproof *adica rezistent la apa* se pare ca nu este...deci ieri l.am scapat din buzunarul de la spate in toaleta si a stat cateva secunde pentru ca nu mi.am dat seama ca a cazut... vrea sa precizez ca inainte sa cada telefonul era deja inchis pentru ca nu m, ai aveam baterie, dupa l.am scos repede cand l.am vzt sin l.am sters pe un prosop l.am scuturat cateva mnute pentru a iesi apa apoi am incercat sa il deschid s-a deschis da s-a inchis la loc pentru ca nu m.a avea baterie am incercat sa il bag la incarcat dar nu se incarca! S.a stricat telefonul? Gen credeti ca are prb doar la incarcare sau s-a dus? Va rog sa imin spuneti cum as putea rezolva asta1 Am incercat si chestia cu bolul de orez ..nu l.am tinut decat cateva ore..cat trebuie m.ai exact tinut in bol? Va rog raspundeti.mi pentru ca am chesti foarte mportante in tel si nu vr sa le pierd! Dau funda

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Si din nou, alt client pacalit de termenul "water proof"

Eh, vezi ce se intampla daca nu citesti termenii de garantie? Adic marog, daca i-ai fi citit ai fi fost mai atent putintel.
E rezistent la apa, dar la apa de ploaie, de la dus, apa d-asta normala, care nu continte sare, sau alte substante corozive.
Pana si apa asta de la dus are urme de clor, sa nu mai spunem ca in cazul tau e vorba de apa de la toaleta, deci cine stie, daca prezenta urme de urina, nah, sarea din urina ataca circuitele, sau daca aveai dezinfectant din acela pentru toaleta iar e posibil ca apa sa fi fost contaminata cu unele substante care pot ataca circuitele telefonului.

Rezistenta la apa poate fi in multe feluri, aici toti au tendinta sa creada ca daca scrie waterproof pe el, gata, te poti baga cu el in mare, in piscina.
Acum desigur, te poti baga la propriu cu el in apa ca deh, nu te opreste nimeni sa te avertizeze sau sa te intrebe daca ai telefon la tine, dar in realitate, o faci pe riscul tau.
Acel waterproof cel mai adesea face referire doar in conditii de apa normala, fara sare, fara alti agenti chimici, de exemplu daca il folosesti in ploaie rezista, daca-l folosesti sub dus, poate rezista.
Dar daca il bagi in piscina, in mare, o faci pe riscul tau, in aceea apa poate exista alte substante corozive care ataca circuitele telefonul astfel provocand diferite defectiuni asupra acestuia.

La tine tot ce ar fi de facut e sa astepti sa se usuce, dar chiar si asa se poate sa fie prea tarziu.

| mudokins78 a răspuns:

Telefonul nu se ţine într-un bol cu orez! Chestia asta se aplica la telefoanele simbian.
Telefonul tău nu are nimic, bagă-l la încărcat şi ai rabdare. Fac pariu că în maxim 40 de minute telefonul o să îţi arate că încarcă.