| TheFeeye a întrebat:

Mi s-a stricat aparatul de fotografiat, si acum o sa imi cumpar altul. Trebuie sa aleg dintre nikon d5000 siii canon eos d400. Care e mai bun in privinta zoomului? Voi ce ati alege?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Nikon D5000 - si ca sa nu-ti mai zic si de ce este mai bun uita-te aici la Specificatii:
http://www.emag.ro/......VBA240K001

http://www.emag.ro/......7B004AA%20
Bafta! (are 12, 9 mpx fata de Canon care are 10...)

6 răspunsuri:
| spxinsane a răspuns:

Nikon D5000 (aparut in 2009). Acesta este superior Canon 400D (aparut in 2006).
Intre cele doua aparate, tehnologia din Nikon este mult mai buna.
Viata la baterie depinde foarte mult de cum il folosesti (adica daca faci poze cu blitul aparatului, daca faci poze cu expunere lunga pe timp de noapte, daca faci poze in frig)
Inca motiv sa cumperi Nikon : gasesti pe piata SH diverse blituri, obiective, accesorii la preturi mai ok (aparatura entry level de la Nikon este mai ieftin ca cea de la Canon).
Problema care ar fi aici inrte cele 2 aparate este ca amandoua sunt scoase din fabricatie (sper sa gasesti pe undeva pe stoc la ceva magazin).
In loc de Nikon d5000 as recomanda un Nikon D90 (are motor de focus intern, adica poti sa folosesti obiectiov fara motor de focus care sunt mai ieftine, are CLS care il lasa se declanseze bliturile externe).

Sper ca te ajuta ce ti-am scris aici
Oricum pana la urma orice aparat alegi, tot bune sunt.

| silverfaith a răspuns:

Nimic! Crede-ma pe cuvant am Canon D400! de cat Canon d400 de la Nikon doar Nikon D300s e mai bun! cu incredere ia Canon!

| EllaBååå a răspuns:

Canon eos d400

| TheFeeye explică:

Am uitat, la care tine mai mult bateria?,

| TheFeeye explică:

Multumesc pentru raspunsuri : ).

| Andrei_3853 a răspuns:

Nikon in principal este o marca mai buna.