| moneda a întrebat:

Mi s-a umflat degetu la picior(o portiune mica) pentru ca mi-a intrat coltul in carne si am pus pencilina se dezumfla?

13 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cel mai bine mergi la pedichiură, e mai simplu şi eficace.

| AndreiGabi a răspuns:

Hehee...bunicu ma scapa pe mine mereu de inflamatii, in special din cauza maracinilor, aschiilor de prin garduri(cred ca merge si in problema ta) cu frunze de patlagina ( http://botanic.megablog.ro/files/2010/10/patlagina.jpg ).Mai greu de gasit daca stai la oras...
De penicilina nu stiu nimic...

| trolololo a răspuns:

O sa îți treacă în câteva zile, însă o sa te doară, dacă nu vrei sa mergi la medic.
Practic unghia va fi absorbita.

| dddddadada a răspuns:

Si eu am patit, nu am pus nimic si a trecut singur, dar am taiat coltul

Răspuns utilizator avertizat
| dddddadada a răspuns:

Lasa sa se desumfle, daca vrei pune ceva compresa, cand o sa ai acces cat de cat la colt taiel chiar daca o sa te doara putin, am patit de 2 ori dar acum am grijabatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un doctor sa nu se agraveze.Nu doare deloc si nu costa nu stiu ce.

| gigite a răspuns:

"si am pus pencilina se dezumfla?"
mare greseala!- penicilina e injectabila, nu e alifie, sau alcool sanitar, iod..etc...
numai un medic te va sfatui eficient si corect! Mare atentie!

| stpu a răspuns:

Se numeste unghie incarnata. Mergi la un chirurg, nu la cosmetica. E foarte dureroasa si daca tot stai(asa cum am facut eu prima data), nu o sa mai poti merge de durere...
Mergi la doctor si iti va taia el coltul. Mie mi-a facut o extractie a radacinii coltului si nu mi-a mai crescut de atunci.

| DLeonard a răspuns:

Daca nu poti taia coltul du-te la spital. Iti vor face o anestezie si iti vor taia coltul.

| MHems a răspuns:

Am păţit şi eu asta, dar prima data am pus apă oxigenată bapoi am pus praful dintr-o capsulă de antibiotic, dar nu a mers şi am căutat frunză de patlagină după ce dezinfectam cu ce am zis mai sus şi mi-a puneam seara apoi dimineaţa o luam, şi ieşea toată coptura. Eu m-am dus la doctor şi ma anesteziat si mi-a scos colţul. Te sfătuiesc la fel deoarece o să ai probleme în viitorul apropiat. Eu am nimerit un chirurg foarte bun şi nu mai am probleme unghia mea acum creşte dreaptă şi nu mai are cum să intre în carne. Dacă vrei mai multe detalii IDul meu este lorena_skumpyka@yahoo.com.

| xxDudaxx a răspuns:

Si eu am patit..eu mi-am dat cu tinctura de castelani la recomandarea medicului. poti incerca sa inmoi unghia in apa si sa tai coltul apoi sa folosesti un dezinfectant..betadina, iod sau castelani

Răspuns utilizator avertizat