| Victoria18 a întrebat:

In cat timp se dezumfla un picior?(entorsa). Umflat de la rotula pana la degete.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti sigura ca este doar o entorsa? Cea mai rea entorsa de genunchi pe care am vazut-o eu si care a necesitat 3 saptamani de imobilizare in ghips nu determinase decat umflarea genunchiului si a jumatatii superioare a gambei. Mai cere o parere medicala inainte de a considera ca doar o entorsa

| darrio2007 a răspuns:

Esti sigur ca este entorsa? Cam mare distanta de la rotula la degete.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

De la trei, la noua zile; asa am patit eu. bine ar fi sa soliciti cat mai putin glezna, pana se dezumfla, eventual sa folosesti o glezniera elastica

| Victoria18 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ce ai facut ca sa iti treaca atat de repede?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Victoria18):

1. de la farmacie mi-au dat o pulbere pe care am pus-o in apa usor calduta si am stat cu glezna cufundata in acea solutie. 2. am masat zona umflata (poti folosi un unguent-"apireven". 3. cu glezna suspendata (piciorul srijinit pe 2-3 perne) rotesti **** piciorului afectat, cat mai amplu si in ambele sensuri, cat sa suporti durerea ce apare in timpul miscarii de rotire. 4. poarta cat mai mult timp glezniera elastica, pana o sa se dezumfle glezna; dar nu pe timp de noapte, cand dormi. daca simti ca este "fierbinte" glezna: stai cateva minute cu **** piciorului in ligheanul cu apa rece

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Autocorectorul este conceput de imbecili: a sters l a b a aferenta piciorului

| SalutTPU22 a răspuns:

Totul depinde de organism si de efortul pe care il depui