| gmxromania78 a întrebat:

Mi s-au ars 4 placi de baza in doar 1 an! De la ce? Precizez ca inainte sa se arda imi apare ceva "blue screen" apoi numai arata nimic pe monitor. PROBLEMA? Va rog mult m-am saturat sa tot schimb placile de baza.

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Aproape toate sursele sunt facute in china.Dar cele de top precum
Seasonic,Sirtec,Super flower,Corsair,Cougar,Enermax, Chieftec, Nexus, Antec, au electronica buna.In cazul tau sursa 100%, posibil sa nu aiba protectii, si sa se instabilizeze sursa

20 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Cel mai probabil este de la sursa
Schimba sursa cu una de calitate
Ar mai putea fi din cauza unei montari a placilor incorecta

| Gabi05 a răspuns:

Sursa e de vina, schimba sursa cu
Sirtec High power element plus 500W
Enermax Naxn 500W
Corsair Cx500 v2
Seasonic 520W
Cougar Sl400

| LuciWv a răspuns:

Ai o problem la monitor sau un fir ne-izolat bine in monitor sau in unitate acel blue screen era un advertisement dar cred ca l-ai ignorant si placa de baza na suportat atatea EROORI! si deeacea sau ars.Iti recomand sal duci la un specialist P.S. ai grija cui il dai sa nu iti ia ce e bun din el si sati puna alte component praf deci ai grija cui il dai.

| LuciWv a răspuns:

Ai un fir care nu e izolat bine in monitor sau in unitate

| Denis_1041 a răspuns:

PC-u s-a stricat din cauza prea multor virusi..Si din cauza prafului...Si depinde si cat de vechii au fost acele placii. Fundita?

| gmxromania78 explică (pentru Denis_1041):

Am avut antivirus, deci 0 virusi. Praf nu are. Placile sunt fabricate in 2011-2012-2013.

| KodrutZ a răspuns (pentru gmxromania78):

Cel mai probabil e sursa de vina, posibil combinat cu calitatea curentului de la priza. Denis e idiot. Da-i funda, numai sa dispara de pe topicul asta. Cum e curentul in zona ta? Ai multe caderi/socuri de tensiune? Ia un UPS si, eventual, si o sursa decenta si ai rezolvat problema.
P.S. Ajunge bine mersi si o sursa de 350-400W daca e ca lumea. Un sistem mediu nu consuma mai mult de 200 W in full load cu tot cu monitor (pe testate, nu din auzite).

| Gabi05 a răspuns (pentru gmxromania78):

Ai probleme cu sursa, e brand sursa sau noname?
Sursele noname nu preau au protectii, si mai au si un amperaj slab pe raiul 12V+.
Aperajul e foate tensionat fapt ce provoaca instabilitati la curent.
Poate da mai mult sau mai putin.
Decat sa schimbi in fiecare an placi de baza mai bine iei o sursa buna.

http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-plus-400w/

| gmxromania78 explică (pentru KodrutZ):

Mai sunt caderi de tensiune dar nu mereu, sursa e de 500W brand CoolComputers.

| gmxromania78 explică (pentru Gabi05):

Sursa e de 500W si este de la CoolComputer (romaneasca, facuta in China).

| KodrutZ a răspuns (pentru gmxromania78):

Sursa ca sursa, du-o la un service, daca nu are condensatori umflati, e OK. Ia NEAPARAT un UPS. Ai consumatori mari in sistem/overclock/ceva?

| gmxromania78 explică (pentru KodrutZ):

...Am un sistem mediu. Dual-Core, GT 640 2GB si 6gb ram.

| KodrutZ a răspuns (pentru gmxromania78):

Sint vreo citeva sute de procesoare dual-core lansate pina in prezent, iar ce ai zis tu nu inseamna nimic, ca mai poti avea si 6 harduri in sistemul ala, 3 unitati optice, 8 ventilatoare pe carcasa si vreo 5 neoane. Oricum, ramine in picioare ce am zis - ia un UPS. Daca ai de unde, nu te zgirci si ia un APC - http://www.pcgarage.ro/ups/apc/be700g-gr/

| gmxromania78 explică (pentru KodrutZ):

Nu am bani in momentul asta asa ca raman la cumpararea unei noi surse.

| KodrutZ a răspuns (pentru gmxromania78):

Nu faci nimic in stilul asta. Mai bine iei un UPS in rate.

| gmxromania78 explică (pentru KodrutZ):

Ma crezi ca am luat acum 3 zile o placa de baza de la eMAG apoi am pus-o in functiune pentru 2 ore si apoi mi-a dat "blue screen" si dupa nu mai arata nimic pe monitor. Sursa varza.

| KodrutZ a răspuns (pentru gmxromania78):

Ai dus-o sa o testezi undeva? Daca sursa ar face figuri, cu siguranta ca nu ai scapa doar cu placa de baza busita...

| gmxromania78 explică (pentru KodrutZ):

Nu am testat-o, ce sa fie defect? Sursa sigur este, 4 placi de baza in doar 1-2 ani? Prea fenomenal, m-a enervat la culme sursa asta.

| KodrutZ a răspuns (pentru gmxromania78):

Daca te-ar durea burta, te-ai duce sa te operezi de ulcer fara nici o consultatie prealabila? Same *** si aici.

| Gabi05 a răspuns (pentru gmxromania78):

Aproape toate sursele sunt facute in china.Dar cele de top precum
Seasonic,Sirtec,Super flower,Corsair,Cougar,Enermax, Chieftec, Nexus, Antec, au electronica buna.In cazul tau sursa 100%, posibil sa nu aiba protectii, si sa se instabilizeze sursa

| Denis_1041 a răspuns:

Nu neaparat uneori mai poate fi problema si de la ventilator... Deoarece el nu face multa racoare si ele se incalzesc preatare si se ard tongue