| anonim_4396 a întrebat:

Mi se stinge calculatorul singur mereu. O fi vreun virus... ce sa fac?

34 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Probabil sursa defecta. Vezi placa de baza pe langa procesor daca nu ai condensatori umflati. Dar iti da vreo eroare ceva inainte? dupa cat timp se inchide?

| Parintele a răspuns:

Si inca ceva..verifica coolerul procesorului sa nu fie imbacsit cu praf. asta pe hardware...alfel poate sa ti-l inchida si cineva care ti-a plasat un trojan.

| Parintele a răspuns:

Sensei...ai uitat sa ceri banii.hee hee)

| M4RK a răspuns:

Du-te la firma de unde l-ai luat daca are garantie, daca nu, trebuie sa platesti.

| ViVi a răspuns:

Asa pateam si eu inainte,
dar acum nu...
nu stiu ce e.thinking

| Leea1234 a răspuns:

Virus...Nu cred!
Posibil sa nu ai racirea buna... Vezi sa nu fie astupat locul unde ai ventilatorul!
Mi-e cand tin laptop-ul in brate (cand stau in pat!)se mai opreste...Pentru ca se incalzeste prea tare si nu are pe unde sa "Respire"

| xCherri a răspuns (pentru Leea1234):

Deea love struck mersi pentru sfat laughing, asa am patit si eu.

| CristinelAZS a răspuns (pentru Leea1234):

Singurul raspuns corect

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Daca se restarteaza poate fi din cauza curentului...acesta fiind mai slab in momentul respectiv.Patesc si eu si nu numai cu calculatorul

| madamanu a răspuns:

Daca se stinge adica nu porneste el singur ar putea avea si ceva virus dar poate fi si o mica problema in windows... Iar daca iti apare doar monitorul negru si el merge dar tu practic nu mai vezi nimic e virus.

| eni a răspuns:

Si mie mi se antampla.Andrutza, azi dimineata n-a mers nici 5 minute si s-a oprit, S-a innegrit ecranul. Pur si simplu dispare.Nu a avut timp sa se incalzeasca. Oare ce e? Virus?

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dap. Verifica firele sursei sa fie ok, pe urma sursa, vezi coolerul sa mearga, placile de retea, sunet, video, ce placi mai ai tu acolo, sa fie bine infipte in sloturi. Memoriile sa fie infipte bine in sloturi. Memoriile sa fie compatibile, de preferat cumparate impreuna, daca ai mai multe si nu una. Si nu uita de virusi, te uiti si dupa astia. Am uitat ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nogod, asa patesc mereu, ma cheama vecinii si colegii sa le mesteresc PC-urile si plec cu mana goala laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am patit asa, dar la mine era alta faza.
Mergea calculatorul perfect, iar dintr-odata se stinge! WTF...
Ma uit la ceas digital nu se luase curentu? Intrebare: ce ar putea fi? In primul rand, un virus nu cred cel mai probabil de la placa de baza s-a incins prea mult. Incercam sa il pornesc imi dadea un impuls pornea coolerul si se oprea! Ciudat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a afla daca e virus insaleza un antivirus, de ex. Norton, si fa o scanare a computerului si apoi vezi daca are virusi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La mine de asemenea, poate fi virusul winlog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sal.
Eu alataieri mi-am instalat un joc si ieri a inceput sa mi se stinga pc-ul. Ma gandeam ca e de la acel joc asa ca l-am dezinstalat. Dupa am vazut ca se stinge in continuare la itnerval de o ora o ora jumate.Ma gandesc ca am pc-ul prea aproape de perete asa ca l-am dat putin mai in fata. Dar tot la fel face. Cred ca il tin prea mult aprins ori am praf pe ventilator. Btw sper sa se rezolve cu calcu` tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mie mi se stinge am schimbat absolut tot in el pana si placa de baza am ajuns la concluzia ca e de la procesor nu mai are pastalaughing asa ca dati cu pasta pe procesor si curatati praful din el mereu bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mie mi se intampla asa.de obicei se intampla la procesoarele intel.nu se fixeaza bine coolerul.are un sistem de prindere mai complicat.il scoateti, scoateti sh placa d baza sh il fixati perfect dupa care curatati tot calculatorul d praf sh gata! succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca e de la placa sau ceva. Si mie la fel dar nu stiu dc nu mergewinking

| Andreea_7493 a răspuns:

Asa am patit si eu. Du-l la reparat si se rezolva :p

| eusicumine_4355 a răspuns:

Problema nu e sursa problema este condensatorii explodati de pe placa de baza asta de obicei incepe cu 1 iti mai merge pc-ul dupa aia al 2-lea si de la al 3-lea nici macar nu ti se mai aprinde
condensatorii sunt de vina

| papys44 a răspuns:

Problema este de la ventilatoru de racire si a supra solicitarii calculatorului din cauza suprasolicitarii calculatorul se incalzeste si vetilatoru il raceste.Cand ventilatoru nu mai face fata stinge calculatoru ca sa nu explodeze. daca nu ii ceri nimic calculatorului nu se va stinge.Pt aceasta problema baga windowsu din nou peste asta care il ai acum.

| bonny a răspuns:

Du-l la reparat la un depozit sau de unde l-ai reparat ca asa am facut si eu. happy

| ade_7333 a răspuns:

Asa si eu, e din cauza ca am instalat Sims si de atunci mi se stinge dupa 1 ora, 2 sad, nu merge mai mult...

| ade_7333 a răspuns:

Tre sa schimbam sursa sad

| Marian1984 a răspuns:

Si mie mi se intampla asa se stinge instant nu arata nimic eroare sau ceva de genu pur si simplu se stinge de virusi nu cred sa aiba am pus un hdd nou nout vindows instalat de cateva zile (win 10) e foarte curat sursa e buna ce poate sa aiba nu stiu placa e aproape noua pasta are la procesor nu se incinge temperatura procesor e undeva la 30-35 grade eu ma gandesc sa nu fie din cauza RAM-ilor? am 2 gb urmeaza sa ii mai pun inca un gb astept curieru sau se poate sa fie din cauza actualizarilor ciudate de la Microsoft? sunt foarte multe actualizari de la ei gen spion etc.

| Denis123456789123456789 a răspuns:

Sall trebuie sa iti schimbi windous-ul deoarece e umplut de virusi asa am pati si eu da de cand l-am schimbat nu mai se inchide sper ca te-am ajutat

| mentor a răspuns:

Ma desteptilorlaughing)) trebuie pasta termoconductoare aplicata pe procesor

Alte răspunsuri
| laura_8270 a răspuns:

Buna.Am aprins calculatorul de aprox 10-15 minute.si s-a stins singur.Curentul mergea in momentul in care s-a stins iar virusi se pare ca are.pentru ca de aprox 3 saptamani mi-am reinstalat windowsul si i-am dat si o scanare si nu are nimic.Tin sa precizez faptul ca in spatele unitatii unde se afla ventilatorul e plin de praf. Poate fii asta o problema? Si daca da as dori sa stiu daca pot sa-l curat singura fara sa il duc la ceva specialist.multumesc!:*