| CristyMaxCT a întrebat:

Monitoarele au nevoie de o unitate (Desktop PC) pentru a funcționa sau merg și fără?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Pornesc, dar nu afișează decât un mesaj cum că nu e conectat și eventual un meniu dacă îl accesezi.

Sunt unele pc-uri, așa numitele all-in-one, unde unitatea e incorporata in monitor, dar pe alea le recunoști ușor după rama groasa.

8 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Merg si fara unele dintre ele poți sa bagi in ele un usb stick si ele redau filme de pe stick sau hdd-ul extern

Dar majoritatea monitoarelor au nevoie de o sursa de semnal mai ales cele mai vechi

| RAY a răspuns (pentru RxTx):

Ala e tv unde bagi un stik, hard

| RxTx a răspuns (pentru RAY):

Mai nou in ultimi 20 de ani aproape toate televizoarele fabricate dupa anul 2005 au direct mufa de usb
daca nu au mufa pentru usb cele pentru sărăntoci fabricantul a lăsat o mufa care se numeste Conector Card Slot CI CI+
sau unele televizoare au chiar pcimcia
PCI Express to USB 3.0 Dual 2 Ports PCI-E Express Card Adapter for NEC 34MM Slot ExpressCard Converter PCMCIA
alte televizoare au pciexpress
https://www.photopoint.ee/......ci-express

Depinde de la televizor la televizor pentru ca sunt multe posibilitati sa le pui mufa de usb
https://alitools.io/......0292676159

DAR MAJORITATEA TELEVIZOARELOR DIN ZILELE NOASTRE CHIAR AU DIRECT DIN FABRICA PUR SI SIMPLU MUFE DE USB
CHIAR MAI MULTE MUFE DE USB
AU SI CÂTEVA muve de HDMI

| RAY a răspuns (pentru RxTx):

Și tu vorbeai de monitoare LCD, ca și eu am USB la TV și e cam vechi dar e închis

| RxTx a răspuns (pentru RAY):

Si la televizoarele vechi ii poti pune rapid mufa de usb
Daca cumperi de la altex un dvd player
Are mufa de usb
Si il poți conecta prin euroscart
Prin mufa video si audio sau prin mufa de semnal video
Sau prin mufa de RF antenă

| Brizbriz a răspuns:

Daca le dai drumul pe scara, merg si fara

altfel cuvantul "monitor" inseamna ca, spre deosebire de TV, nu are nici un fel de sursa de semnal video... interna (TV-urile au tuner/receptor digital incorporat)

totusi un monitor poti connecta direct la alte chestii care au iesire video, nu numai la calculator, cum ar fi receptor digital (satelit, cablu, etc.), consola de jocuri, dvd player, media player, etc... din cauza ca toate au iesire hdmi, iar monitoarele din ziua de azi au intrare hdmi

| oglindasultanului a răspuns:

Cum adica "fara"? Unitatea este baza de pc, monitorul doar iti ofera imaginea. Unele monitoare da pot fi conectate la alte surse.

| colosseum1337 a răspuns:

Monitoarele fara unitate pornesc dar o sa iti apara No Signal, asa ca iti va trebui o unitate. Sau poti alege sa iti iei un PC All-IN-One si nu o sa te mai incurci cu cabluri happy