| deniscotovanu a întrebat:

Monitorul este legat la placa video. Cand deschid PC-ul monitorul nu afiseaza nimic. Daca leg monitorul la placa de baza functioneaza totul in regula. Placa video nu pare a avea nimic. Care ar putea fi problema? A avut momente in care a mers fara sa ii fac nimic.
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce monitor (conexiunea in general, vga, dvi, hdmi?) ce placa de baza si ce placa video? Poate placa video e pe duca sau deja s-a dus, daca o ai bagata in slotul pci express n-are trebui sa iti duca pe cea integrata (decat daca ai setarea din bios sa-ti intre numai pe integrata), sau poate ti s-a "dus" portul pci express (slabe sanse), sau daca ai placa video cu alimentare poate nu e cablul bine legat sau miscat.pot fi mai multe posibilitati, dar majoritatea ar duce spre ideea de "placa video". Incearca si cu alta placa video sa vezi ce si cum.

| ziftode a răspuns:

Bios, undeva ai o optiune care spune ce placa video foloseste calculatorul, interna (placa de baza) picie sau amandoua

insa daca uneori merge s-ar putea sa ai probleme cu placa video... de exemplu sursa e pe duca, daca calculatorul are un an sau mai mult!