| darksone a întrebat:

Am avut un calculator mai vechi care nu il mai folosesc si avea o placa video care era incorporata in placa de baza si inca una . Am luat-o pe aia "inca una" sa o pun in calculatorul nou pentru ca el are doar una incorporata in placa de baza, am montato si am legat monitorul la ea , iar cand deschid calculatorul, monitorul zice ca nu are semnal, am incercat si la monitor si la un lcd si nu a mers, oare nu e compatibila sau mai trebuie sa fac eu ceva?

2 răspunsuri:
| atoatestiitoarea a răspuns:

Pai trebuie s-o anulez pe cea de baza ca el pe aia o cunoaste. Deci trebuie sa intri in BIOS si sa bifezi acolo ca nu vrei placa video si atunci o va recunoaste p'ailalta...

| TupacShakur a răspuns:

Sau: conectezi monitorul la placa video incorporata, apoi dai la run scrii devmgmt.msc dai la display adapters click dreapta pe numele placii incorporate apoi dai disable. dupa ce inchizi fereastra aia o sa te intrebe deca sa restartezi calculatorul. SA DAI NU si il inchizi de tot (de la shut down)
inchizi calculatorul si bagi mufa de la monitor in placa video noua deschizi calculatorul si poti sa instalezi driverele placii video.
ca sa mearga bine instaleaza-le pe ultimile. intra pe siteu de la care ai placa video si descarca ultimul driver