| RapperulLucy a întrebat:

Multumesc celor se mi-au dat un ajutor cu routerul.Am facut tot insa cand caut retele cu telefonul, o gasesc bag parola ma conectez, zice ca am semnal excelent, 4 liniute semnal, si totusi cand dau sa intru pe opera spre exemplu zice ca nu am conexiune? straight face Ce sa fac, m-am chinuit mult si degeaba...

1 răspuns:
| DeyCj a răspuns:

Verifică în router la statusul conexiunii de internet daca este conected sau nu. Daca apare discnected verifică setările conexiunii pe portul WAN(acolo la tipul de conexiune), precum și canalul pe care se emite pe Wifi, să nu fie unul pe care sunt mai multe dispozitive, de exemplu daca pe ch 1 sunt în aria ta 10 routere sau dispozitive wifi atunci banda de frecventa fiind încărcată=> transfer de date cam gâtuit.Chestia asta se aseamăna cu o autostradă. Deci un canal optim ar fi cele pe care nici un dispozitiv din zonă emite, adică unul liber, de exemplu canalele 8, 9.10 sau chiar 13.Succes