| octha a întrebat:

Neata! am o problema si dau funda la cine imi rezolva calumea problema mea.am placa audio incorporata pe placa de baza.placa de baza e una mai veche, fujitsu Siemens d1451 si am incercat prin toate metodelele posibile sa instalez driverul de sunet dar n-am reusit.sad..amreistalat windowsul ca alta solutie nu aveam, pentru ca tot imi cerea repararea windowsului si odata a mers repararea, dar a 2 oara na mai mers.si n-am mai apucat sa vad care e driverul de sunet, stiu doar ca e produs de sigmatel, ceva de genul. funda

7 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Lasa-mi id-ul de messenger pe privat.

| jmenaru a răspuns:

Daca nu reusesti cu driverul instaleaza srs sandbox

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Din cate stiu eu, la Windows 7 nu ai neaparata nevoie de driver anume, ca are el de la mama lui.
Stiam ca exista niste drivere de sunet universale, incearca pe Google.
Daca nu, mergi la Device Manager, si da-i un Troubleshoot, ceva, la ce dispozitiv iti arata la Sound.
In rest...nu-mi pot explica. Da-o-n spanac de funda! laughing
Mult succes in rezolvarea problemei.

| octha explică (pentru MrAnderson):

Deci am incercat toate metodele posibile:m-am uitat acolo in device manager, am instalat vreo 4 prgrame de cautat drivere, nimic, am cautat pe google de toate, nimik.si doar inainte de asta mergea sunetul perfect, navea nicio treaba, dar inainte de al gasi tot asa am cautat ca nebunu vreo 10 zile.

| MrAnderson a răspuns (pentru octha):

Pai ia intra tu pe pagina producatorului, ca trebuie sa aiba acolo ceva, un chipset pentru placa de baza, si are si cele pentru sunet.
Cauta-i pe aia de la Sigmatel.

| hashu1985 a răspuns:

Fiind foarte veche placa de baza m-am gandit ca nu vei gasi suport pe site-ul producatorului...dar totusi s-a gasit, insa doar pana la Wndows XP.Chipsetul audio in cazul tau se numeste "Sigmatel STAC9750 Audio" si driverul il poti lua de aici: http://www.dell.com/support/drivers/us/en/04/driverdetails?driverid=XXKC4

| Antonio23 a răspuns:

Cumpara o placa de sunet si scapi de probleme.