Întrebare recomandată | sylar2007 a întrebat:

Neata TPU! mi-a aparut o fereastra la pc in care imi spunea ca am un virus in pc si ca poti sa iei virusi si de pe site-uri de la firme producatoare de programe. Apoi m-a directionat pe pagina celor de la avast si scria acolo,, noroc ca aveti instalat avast, avast va asigura spatele"sau ceva de genu si ca virusul era in iexplore.exe(eroarea asta imi apare din cand in cand). Cand am scanat pc-ul imi arata 0 virusi.deci ce sa cred?

Răspuns Câştigător
| c0ton a răspuns:

La scanare nu iti arata pwntru ca anumitul fisier este in carantina si in plus scan shield de avertizeaza si iti pune fisierul in carantina. Cred.

| sylar2007 explică (pentru c0ton):

Am dat la carantina si e gol

11 răspunsuri:
| c0ton a răspuns:

Mai sunt si alarme false mi s-a intamplat odata

| sylar2007 explică (pentru c0ton):

Asta cred si eu pentru ca daca era virus era bagat in carantina sau cand dadeam scanare imi aparea ca are virus

| DjZen a răspuns (pentru sylar2007):

De exemplu unele virusuri cand intra in pc intra sub forma unor programe exe gen winamp.exe sau altceva si ii este foarte greu antivirusului sa vada daca este amenintare sau nu si de aceea te avertizeaza pentru ca nu stie ce sa faca cu el. Si nu are nimic in legatura daca ai Avast pro trebuie sa aiba aceeiasi detectie

| sylar2007 explică (pentru DjZen):

Pai si ce ma sfatuiesti sa fac?

| DjZen a răspuns (pentru sylar2007):

Pai daca vrei iti dau id meu de skype si vb mai multe acolo si iti explic pas cu pas ce sa faci sau de mess

| Irena97 a răspuns:

Te rezolva Nelul de aici de pe TPU. Stie tot! Vorbeste cu el.

| alexandruth a răspuns:

Pai fereastra, la randul ei, e un virus. Fa o dezinfectare. tongue

| DjZen a răspuns:

Ai un mic virusel care umbla prin iexplorer. Dar ciudat este ca si eu am Avast si nu am primit astfel de amenintari doar daca intru pe anumite situri si imi spune ce virus era sa iau atata tot si bineinteles il baga in carantina

| sylar2007 explică (pentru DjZen):

Daca era virus nu mi-l detecta avast? nu-l baga in carantina?

ps.am avast pro adica e cumparat

| nicumusceleanu67 a răspuns:

Trebuie sa fie in carantina