| Anca2999 a întrebat:

Nikon d3100 Sau Nikon d5100? De ce >:?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Pentru nimic. te referi la ISO?
d3100: de la 100 la 3200
d5100 de la 100 la 6400
oricum daca ai sa inveti ai sa vezi ca nu e asa de important ISO (eu de obicei folosesc cat mai putin si reglez totul din timpul de expunere si deschiderea difragmei).
la focus au ambele in 11 puncte. in concluzie daca ai bani ti-l recomand pe d5100, daca vrei sa faci economie ti-l recomand pe d3100, o sa fii multumita de oricare. daca ai nevoie de ajutor contacteaza-ma.
PS: daca te referi la iOS (sistemul de operare de la Apple) n-am o parere buna, eu prefer android

| Anca2999 explică (pentru al3xander):

Nu laughing greseala mea in legatura cu "iOS" ( Sincer si eu tot android prefer si am ) Multumesc mult in legatura cu tot... Momentan am un aparat semi-prof. si pana prin toamna asta vreau sa fac niste economii sa imi achizitionez un aparat dslr, si optam intre astea 2. Ma gandesc ca undeva pe la 25-26 mil as gasi o oferta pentru Nikon d5100 cu obiectiv 18-55 si 55-200. Cred

3 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Depinde acum tu ce esti: daca esti noua in lumea fotografiei d3100 este bun, daca esti deja profesionista atunci iti recomand d5100, in ambele cazuri amandoua sunt bune. d5100 are si ecranul care-l poti roti in mai multe directii ceea ce poate fi de ajutor.

| Anca2999 explică (pentru al3xander):

Nu-s chiar noua in lumea asta a fotografiei, merci de raspuns. Ce parere ai despre iOS si focalizare la ambele tipuri de aparate?