| Anonim34231 a întrebat:

Nu inteleg ceva, saptamana asta mi-am reinoit abonamentul de net la digi, si mi-am pus internet prin fibra 500mbs, aveam 100mbs.
Acum descarc un film cu MAX 5mb/s.
Inainte descarcam MAX 12mb/s.
De ce?!

3 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Dar de ce ne intrebi pe noi? de la noi ai tu contract de internet? suna la ei si spune-le

Bula
| Bula a răspuns:

Sistemul tau de operare (windows sau Linux etc.) isi configureaza optimizat reteaua in momentul instalarii acestuia.
Daca tu doar pastrat reteaua in starea anterioara, atunci se poate intampla ca vechile setari sa duca la viteza mai mica pe noua configuratie.

Pentru a avea viteza maxima pe internet, poti sterge vechea conexiune de retea si sa creezi una noua.
Daca vrei sa obtii maximul posibil, poti folosi un program de optimizare a vitezei de retea.

Viteza internetului nu se masoara descarcand de pe diferite site-uri, mai mult sau mai putin incarcate.
Viteza, spre diferite servere din lume, se poate masura (standardizat) pe acest site:
http://www.speedtest.net

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Sigur au facut aia treaba de mantuiala l-a instalare?
Suna la relati cu clienti si ceartate cu ei