| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Nu merge jack-ul de la laptop. Cand bag boxele nu face contactul si se aude tot pe boxele laptopului. Daca folosesc placa acea de sunet mica cu port USB si la iesire cu jack pentru casti si microfon, va merge? De la driver nu e... Deoarece functioneaza, la fel si placa de sunet.

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca in ambele mufe, eventual cu o casca fara microfon (contact varf + 1 inel + inel contact langa mufa, adica in total 3 contacte).
La unele drivere (mai ales la placile de sunet Realtek), deseori trebuie instalat driverul original dat de fabricantul laptopului, care da posibilitatea (in meniu) sa schimbi destinatia mufelor (cand driverul pus de windows nu are aceasta optiune).

Folosirea adaptorului USB-audio nu este recunoscut de orice windows, sunt cazuri cand trebuie instalat un driver dat de fabricantul adaptorului. Se poate incerca.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns:

In acest caz du-l la un service, acolo au aparatura necesara pentru depanare.

P.s. Porneste boxele, da volumul la maxim, iar cand atingi varful mufei cu degetul, trebuie sa se auda un barait caracteristic in difuzoare. In caz ca nu se aude, defectul poate fi la difuzoare (trebuie incercate si pe alt calculator).

| AnKuXor a răspuns:

Probabil nu ai driver-ul corect.