| DariaSofia95 a întrebat:

Nu pot sa intru pe messenger, nu pot sa downloadez alt messsenger, nu pot sa intru pe yahoo mail, in schimb pot sa fac orice altceva de la pcul meu...inca nu am incercat sa intru pe mess de la alt pc, dar nu pot sa imi dau seama care ar fi problema. ce sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai virusat cu una dintre variantele din familia palevo, un virus destul de raspnadit care face ravagii.

Pentru asta, rezolvarea este cat se poate de simpla:
Descarca http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe ComboFix
Apoi asigura-te ca ai inchis toate programele care ruleaza (Yahoo Messenger, MozilaFirefox, etc) si ruleaza ComboFix. Te va intreba daca sa inceapa sa curete sistemul.
Confirma cu Yes de fiecare data
Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.

Inainte de scanare, dezinstaleaza yahoo messenger, stergi folderul yahoo din C:\Program Files si opreste System Restore.
Retine - Nu mai dai click pe link-uri primite prin facebook, nu da click pe adrese link primite prin messenger ca fiind de la cei din lista ta, eventual intreaba daca ti-au trimis un link, cei virusati trimit fara voia lor linkuri virusate la toti din lista, asa procedeaza virusul acesta de tip vierme.
Pentru alte nelamuriri, intreaba pe privat, iti voi raspunde negresit.

11 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Mai devreme voiai sa scoti internet explorer, poate de aiaraised eyebrows

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sunt oarece probleme cu Yahoo. Si eu m-am chinuit o groaza sa deschid mailul si messenger-ul. Acum merg...la mine.

| alexooox a răspuns:

Am si eu aceeasi problema straight face cred ca ar trebui sa reinstalam messengerul big grin!

| ellai a răspuns:

Nu cred ca este de la tine. nici la mine nu merge. poate au niste probleme tehnice cei de la yahoo. sper sa le rezolve repede.

| claudiu97 a răspuns:

Aceeasi probleba am si eu... Am dat adineauri sa intru pe mess si nu mai imi lua id-ul... am dat sa schimb parola zicea ca id-ul nu "functioneste", pe mail nu merge, am incercat. Ce sa fac?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Şi yahoo are probleme tehnice la fel ca TPU.happy

| Andrei_3923 a răspuns:

Nici mie nu imi merge pe un id, dar pe celalalt am asteptat 1 minut si a intrat straight face.Am trimis mail la yahoo,si au spus ca au niste probleme tehnice, deci avem de asteptat cateva ore, bafta :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a dat cineva key board sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine au mers ok toata ziua si mail-ul si mess-ul.

| BeautifulAngel a răspuns:

Incearca totusi sa intri pe mess de la alt calculator, daca nu iti va merge inseamna ca este o problema de la mess nu de calculatorstraight face...daca nu iti intra este posibil sa iti fi spart cineva parola si sa ti`o modifice, dar nu este sigur.
Totusi fi increzatoare si incearca de pe alt calculator. Sper ca ti-am fost de ajutorwinking. Funda?batting eyelashes

| cipriancx a răspuns:

Au niste probleme la server. se vor remedia in curand