| SebyOp a întrebat:

Salut. Am inchis aseara calculatorul m-am pus la somn, iar astazi cand il porneam mergea tot dar led-urile de la tastatura si mouse nu porneau, porneau 1 secunda cand apasam pe buton sa il pornesc iar dupa aceea se stingeau, iar monitorul nu se aprindea deloc. L-am lasat asa pornit cateva minute si tot nimic. L-am inchis si repornit de cateva ori si tot nimic. M-am uitat putin prin unitate si dintr-o data se aprinde singur, el fiind stins, mergand totul dar blocandu-se imaginea monitorului dupa aceea l-am stins si de atunci nu se mai aprinde, apas pe buton si absolut nimic. Imi puteti spune care e cauza? Nu porneste daca o fi vreun ram ars? Ca nu inteleg, o mers si dintr-o data nu mai porneste.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intra in functiune protectia sursei de curent.
Ai un scurt-circuit in calculator!

| NLS a răspuns:

Pare o problema de la sursa.
Ce brand si model e?

Am avut asa ceva, din fericire nu a patit nimic PC-ul, insa a inceput treptat sa produca tot felul de fenomene:
la inceput doar pornea greu, din a 4-5-a apasare de buton.
Pe urma a inceput sa se blocheze imediat dupa ce intra in Windows.
Pe urma restart sau se oprea de tot.

Cand vezi asa ceva --> e de la sursa defecta.

Am inlocuit sursa si s-a rezolvat.

PS: o sursa proasta iti poate lua toate componentele cu ea.
Nu conteaza doar watii afisati pe ea, CONTEAZA BRANDUL SURSEI in primul rand!

PS2: Scurtcircuitul poate fi si in calculator, cum spune Bula, dar eu banuiesc mai degraba ca e in sursa.
Afli sigur dupa ce testezi cu o alta sursa: daca face la fel, problema e in PC (probabil RAM-ul sau placa de baza).

| 120bulevard a răspuns:

Deschide unitatea si miroase componentele, in special placa video si sursa, vezi sa nu fie ceva ars. Daca ai zis ca nu se mai porneste din buton cred ca buba ar fi sursa, un tehnician la fata locului te poate ajuta sa diagnostichezi problema mai bine.

| SebyOp explică (pentru 120bulevard):

Pai si eu nu nu inteleg, a mers se aprindea calculatorul dar nu led-urile de la tastatura si mouse si monitorul ramanea stins, iar dupa dintr-o data se aprinde singur merg toate dar ramane monitorul blocat si acum nu mai merge nimic, sa fie sursa oare