| Aurelian12345 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac ca imi scade memoria in "C" acolo unde am windowsul. Am 19, 5 GB si windwosul imi ocupa 12, 4 + 765 MB am programe. Imi arata ca am doar 3, 60 GB liberi dar trebuia sa am mai mult. am facut scanare cu antivirusul si online dar nu am virusi pc merge foarte bine. Am W7.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca o defragmentare, se mai castiga 5-10% spatiu. Succes si numai bine!

| DeyCj a răspuns:

Păi de obicei orice Windows creşte în dimensiuni datorită fişierelor temporare, fişierelor temporare de internet, log files şi unor back-upuri ale unor fişiere, asta dacă ai defragmentat registrul vreo dată. Remedii ar fi ştergerea acestor fişiere periodic, urmată de defragmentarea HDD. Locurile unde se află acestea diferă în funcţie de ce Windows ai(Xp sau 7). Succese

| alex2009 a răspuns:

Foloseste programul tuneup utilities el te ajuta si iti pastreaza pc curat si cu ajutorul acestui program identifici cat spatiu ai ocupat degeaba uite un tutorial video care iti arata cum fuctioneaza acest program http://www.videotutorial.ro/? p=597 uite aici si programul tuneup utilities 2010 http://dl.transfer.ro/transfer_ro-17sep-ff28f6e27a4176d.zip uite aici si codul de activare al programului 530TVF-CW6K4X-1PWAXA-J9V9YA-EX22W4-YTCMCR La mine acest program a facut minuni nu ma asteptam si eu aveam probleme cu spatiul pana sa gasesc acest program.

| alex2009 a răspuns:

Iti mai dau un sfat: cand instalezi programe debifeaza tulbarele acelor programe, aceste tulbare iti ocupa spatiul degeaba si nu iti trebuie la folosirea programului.

| Magnific a răspuns:

Pai fa un cleanUP cu ccleaner posibil sa ai fisiere care nu se folosesc si asta iti ocupa memoria big grin sau probabil ai bagat un joc in C:/ pentru ca majoritatea jocurilor au locatia standard de instalare in C:/ program files/etc. sau ai o sumedenie de programe pe acolo big grin

| overdose90 a răspuns:

Pai C-ul se umple "singur" cu tot felul de arhive ale programelor de acolo. De exemplu, se memoreaza automat avatarele de pe mess sau discutiile arhivate. Sau site-urile pe care intri.

Ai grija ca daca ti se va umple de tot, nu vei mai putea folosi anumite programe, mi s-a intamplat si mie.
Ai putea sa dai un disk clean-up, adica va sterge lucrurile inutile salvate pe C. Nu-ti va sterge nimic din ce folosesti, doar arhive etc. Faci asta astfel: dai click dreapta pe discul C ->properties->disk clean-up.

Sau ai putea sa te uiti daca nu ai programe pe care nu le prea folosesti si sa le dezinstalezi.

Ai grija sa faci asta constant, pentru ca te poti trezi cu C-ul plin si nu vei mai putea folosi anumite chestii!

| alecs94 a răspuns:

Pai win 7 ocupa vreo 3 gb poate ca 3, 6 gb aia e memoria ocupata de win

| NesSquick a răspuns:

Simplu, este din cauza fisierelor temporare.
Du-te in run si scrie %Temp% si dai ok
acum selecteaza tot
si sterge. Totul este SIGUR. acestea sunt fisiere pe care le-ai sters tu, dar au ramas ascunse prin windows

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai jocurile care le instalezi in"C" ocupa din spatiul tau.
Instaleaza jocurile in celalalt disck local unde ai mai mult spatiu.Si eu eram la fel cu wxp si eu am trecut pe w7 dar mi-am instalat jocurile si alte programe in "D"(exemplu), dar nu in local disck "C"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un amic care a venit la mine si mi-a sters din windows 4 gb de fisiere... mi-a zis ca sunt fisiere care se incarca in timp si nu ajuta la nimic ...ar fi mai bine sa te interesezi unde sunt fisierele si sa le stergi

| Luci2000 a răspuns:

Frate,la attia Gb numai sa iti bagi win 7?
Daca ai mai multa memorie bagati-o in C:\
iti ia mai multa memorie deoarece programele se mai upgradeaza...

| alebuburuza a răspuns:

Comprimal. Dai click dreapta pe C intri la proprietati si este o casuta mica nebifata, o bifezi, ii dai colt dreapta si apoi ok si lasa-l sa-si faca treaba.

| Amza_Denis_Vali_1998 a răspuns:

Este vorba de memoria in c....incearca sa golesti fisierul Temp