| scp3008 a întrebat:

Zilele trecute am luat descarcat un program ce mi se parea suspect dar de prostie tot l-am rulat si a fost un virus. Am doar antivirusul de baza incorporat din windows 10 ce imediat a dat alarma de 7 ori in decurs de 20 de minute, iar la unele din alarme imi scrie ca virusul a fost eliberat inapoi in sistem "restored" si precizeaza ca e virus special pentru a trece de sistemul de protectie antivirus, iar la zona afectata imi scrie ca a atacat chiar anti-virusul. La ultima notificare imi scrie ca virusul a fost bagat in carantina. Dar ce sa cred oare am scapat sau nu de virus? Am dat scanare sistem de mai multe ori cu diverse programe inclusiv cu Eset online scanner dar imi arata ca sistemul e curat.
Oare sa imi reinstalez windowsul?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Re-porneste sistemul!
Daca mai primesti avertizari de virus, atunci inseamna ca nu s-a sters.
On acest caz recomand sa instalezi un antivirus puternic pentru aparare. Recomand AVG Free.

| gabicoo a răspuns:

Scanează tot sistemul cu Norton Power Eraser! E un utilitar antivirus. Îl descarci de pe siteul oficial al producătorului.Nu se instalează. Îl rulezi, își face treaba apoi îl ștergi de pe desktop.

Apoi instalează Avast free! Windows Defender e destul de bun trebuia să-și facă treaba!

| Bronson1 a răspuns:

Eu zic ca e grava treaba. Nu stiam ca mai exista virusi pe Windows 10, de 5 ani am acelasi windows, folosesc netul zilnic aprox 10 ore pe zi si nu am prins un singur virus. Nu am avut nici antivirus doar cel basic de la Windows.

Poti sa-mi spui exact cum l-ai luat?

Si te rog fara rusinica daca e de la pornache sau altele, toata lumea se uita deci nu ai de ce sa te temi.
Dar sunt super curios ce era, sa putem evita cu totii astfel de lucruri pe viitor.

Ca si solutie, doar asa, sa descarci niste antivirusuri, si sa iti scanezi calculatorul cap-coada. Sau sa iti cumperi licenta pentru Bitdefender, Malwarebytes sau Kaspersky daca preferi sa arunci cu banii in loc sa-ti reinstalezi Windows-ul si asa vei sti 100% ca nu il mai ai.

Daca mi-ai da mai multe detalii despre virus (numele virusului, etc.) as putea sa-l caut in mai multe baze de date, si sa-ti spun exact daca si cum poti scapa de el.

De asemenea, spune-mi te rog daca ai observat un comportament ciudat al sistemului de operare? Se misca mai greoi calculatorul, se apasa butoane fara sa le fi apasat, se inchid ferestre, sau se deschid ferestre in browser care iti cer sa downloadezi chestii?

Ar trebui sa dai toate detaliile pe care ti le-am cerut mai sus, ca sa te putem ajuta cu adevarat.

Si despre Eset online scanner, nu stiu daca pot sa-ti recomand scanari de virus online. Acelea nu erau doar pentru fisiere sau foldere? Ti-ai scanat drive-urile online? Cum?

| scp3008 explică (pentru Bronson1):

Uite ceva denumiri: Trojan:Win32/CryptInject! MSR,
Behavior:Win32/DefenseEvasion.A! ml, Trojan:MSIL/RelineStealer.FO! MTB, VirTool:Win32/DefenderTamperingRestore.
Virusu l-am descarcat cautand un patch la un joc, ce am gasit ca prin minune pe o pagina dubioasa(nu conteaza numele la joc sau pagina), mi s-a parut a fi virus dar ehh pe moment am dat rulare.
Nu am nimic prea important pe dispozitiv nici date personale si in special nimic legat de carduri bancare.
Clar nu cumpar licenta antivirus, singurul lucru suspect ii ca in paritia C pare mai ocupata desi eu nu am pus nimic si nu am schimbat setari, in rest nimic mai dubios dar ma gandesc sa reinstalez windowsul de siguranta

| Bronson1 a răspuns (pentru scp3008):

OK, s-ar putea sa fie false positive. Windows vede orice crack ca si pe un virus.
Ar ajuta mult numele jocului si site-ul daca se poate. Am acces la niste programe si addonuri care iti spun daca exista raportari de virus pe site-uri. De exemplu: MyWOT face o treaba buna.

| Johnell2004 a răspuns:

Salut! Instaleaza-ti pe rand mai multi antivirusuri si incepe scanarea cu ele pentru a-ti elibera cat de mult posibil pc-ul. Urmareste task manager-ul pentru ca vedea daca iti ruleaza programare fantome pe acolo. ( poti face asta apasand click dreapta in bara de jos si gasesti acolo). Incearca sa vizulizezi daca din browsere ai fost deconectat de la anumite conturi sau ti se deschid reclame din senin sau alte ferestre.
Incearca sa vezi daca ai cumva fisiere criptate, adica fisiere pe care nu le mai poti deschide. Daca unul din acest lucru s-a intamplat, reinstaleaza-ti windows-ul dar salveaza-ti lucrurile importante ( windows 10 are un asa fel de lucru util).
Iti doresc tot ce e mai bun!