| VreauRox a întrebat:

Nu știu cum sa reinstalez Windows-ul am nevoie de ajutor am pe sidi Windows-ul.

Andrei[H]#2247

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sidi? ce windows ai? te ajut eu

| VreauRox explică (pentru anonim_4396):

Windows 7

| anonim_4396 a răspuns (pentru VreauRox):

Cumparat? trebuie sa ai cheia scrisa pe foaie ca sa o poti introduce cand iti cere. Cand porneste pc-ul apasa F2 F3 delete sau escape. Te duce in bios si acolo folosesti sagetile pana ajungi in meniul "boot". Aici poate iti arata diferit dar cauta "boot device priority", cauta DVD-R, da enter pe el si muta cu sagetile pana sus de tot si da enter. Mergi la exit si da save settings sau apasa ce iti zice acolo jos sau in dreapta pentru a salva setarile, cum ar fi F10. apoi o sa porneasca instalarea win 7. Ai grija sa instalezi exact versiunea pentru care ai cheie, https://www.google.com/......https?/url

| VreauRox explică (pentru anonim_4396):

Nu-mi apare nici una din acest tuturial sa le selectez pentru instalare doar selet sau enable atâta îmi apare la bios

| anonim_4396 a răspuns (pentru VreauRox):

Trebuie sa dai select si sa pui DVD pe locul de sus apoi sa salvezi si sa dai restart

| VreauRox explică (pentru anonim_4396):

Am făcut asta și îmi deschide direct norma fără nici o schimbare și am sodiul băgat

| NLS a răspuns (pentru VreauRox):

Nu trebuie sa intri in BIOS pentru a boota.
CAUTA tasta pentru meniul de Quick Boot.
Apare in partea de jos a ecranului de POST. (ecranul cu scris ce apare imediat dupa apasarea butonului de pornire).
Uite aici un exemplu, (te uiti dupa Boot Menu, Quick Boot Menu, ceva de genul acesta).

https://www.deskdecode.com/......m0bbpu.png

Introduci DVD-ul in unitatea optica, dai restart sistemului, si inainte sa inceapa sa faca ceva, din momentul cand se face ecranul negru pentru vreo 2 secunde, incepi sa apesi repetitiv acea tasta pe care ai identificat-o la pasul anterior (de obicei e intre F9 si F12...), la interval de 1 secunda, pana apare meniul de boot rapid.

https://forums.evga.com/download.axd?file=0; 2545103

De acolo, daca ai Windowsul pe un DVD, trebuie sa alegi CD/DVD/CD-RW Device.
(o sa vezi de multe ori si numele unitatii tale optice, precum si litera pe care o are in Windows)

Dupa ce ai ales calea unitatii optice, dai Enter si incepe instalarea.
(Daca ai avea Windowsul pe stick, la fel - trebuie sa alegi numele (modelul) si litera stickului, sau daca nu apare, atunci USB Storage Device).