| AgustD a întrebat:

Daca nu mai stiu parola de la laptop si reinstalez din nou windows-ul, mai am nevoie de parola dupa ce e reinstalat?

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu

| anonimg a răspuns:

După reinstalarea windowsului nu ți se mai cere parola.
Laptopul are o baterie mică, rotundă în el. Dacă îl desfaci, scoți bateria aceea mică și o pui la loc, se va pierde parola de la windows. Windowsul nu se va pierde, ci doar parola, data și ora.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Oh, oh! Parola *din Windows* nu dispare prin scoaterea bateriei, deoarece este stocata pe hard disc. La laptopurile relativ noi, parola *din BIOS/UEFI* nu dispare prin scoaterea bateriei, fiind stocata pe cip EEPROM.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru anonimg):

Gresit... Din cate stiu eu, bateria de la CMOS, se ocupa doar cu data si ora. Banuiesc ca nu mai zici de un calculator de acum 20-30 de ani. Daca scoti bateria aia, nu se intampla nimic cu parola. Ramane asa cum era.

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Degeaba scoti bateria daca ai parola pe windows

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Si eu ce am scris? :-))

| DoctorWh0 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Ba da de ce nu merge?
:-))

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Ti-am dat dreptate

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

A ok nu am inteles...

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Ce naiba nu merge :-)

| RAY a răspuns (pentru RAY):

happy

| anonimg a răspuns (pentru DoctorWh0):

Dar poate sa incerce, ca nu este nimic de pierdut. Asa se pot invata mai multe lucruri.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Dap, dupa cum a scris MattDiamond, daca a luat laptopul de la fier vechi s-ar putea sa mearga...

| DoctorWh0 a răspuns (pentru doctorandus):

Aia e parola de la bios. Omul vrea sa scape de cea de la Windows, asa da, poate fi o metoda scoaterea bateriei

| doctorandus a răspuns (pentru DoctorWh0):

Da, stiam ce a intrebat, dar am raspuns despre parola de la BIOS. Si nu e lucru prea usor, trebuie sa fii hacker ca s-o scoti.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu inteleg de ce te duci off-topic, dar na...

| NLS a răspuns:

Reset de CMOS si problema e rezolvata. Nu trebuie reinstalat Windowsul.
La laptopuri ajunge sa scoti bateria (cea tip pastila), pornesti sistemul "la rece" apasand vreo 15 secunde pe butonul de pornire, apoi pui inapoi bateria si il pornesti normal.
Insa nu trebuie sa aiba nici un fel de periferic conectat la el.
https://goo.gl/images/vqQK8F

Insa daca nu ai mai desfacut un laptop, si nu are cumva usita exact in zona bateriei (de obicei cele care au usite, au pentru RAM si HDD, la baterie nu se prea gandesc) recomand sa reinstalezi Windowsul
E mult mai sanatos pentru laptop, mult mai ieftin pentru tine.

| doctorandus a răspuns (pentru NLS):

Poanta-i veche, prostu-i nou, iar inventatorul bou.

| DoctorWh0 a răspuns:

Nu

| Danut_Manolache_1975 a răspuns:

Orice calculator ( laptop ), dupa reinstalarea sistemului de operare, parola sare din schema, nu-ti mai trebuie decat daca o formezi tu din nou.