| quarttz a întrebat:

Nu stiu daca am postat bine, dar ma intereseaza daca, cu ajutorul unui router wireless pot avea acces cu desktop-ul meu, care nu stiu sa aiba placa de retea wireless. Stiu doar ca in placa de retea vine cablul de internet. Nu stiu daca e wireless. Cum aflu? O sa mearga un router? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Pai daca e cablu cum sa fie wireless? Asta si inseamna wire=fir si less=fara. Poti avea acces si prin cablu si wireless, asta daca-ti pui o placa wireless. Asa ca poti sa-ti iei router cu incredere.

| bursuc001 a răspuns (pentru K0sti):

Probabil că acum ar TREBUI să râd şi eu...

| K0sti a răspuns (pentru bursuc001):

Pai de ce sa razi mai bursucel? Ce nu e bine?

| bursuc001 a răspuns (pentru K0sti):

Din acelaşi motiv pentru care făceai şi tu mişto de mine ( la un răspuns dat anterior )...

| K0sti a răspuns (pentru bursuc001):

Eu nu fac misto de tine, numai ca vrea sa va fac sa fiti atenti la unele afirmatii pe care le faceti. Mistoul asta are un scop constructiv.

| bursuc001 a răspuns (pentru K0sti):

Păi, eu nu am "pretins" că sunt "expert" în domeniu, mi-am spus doar părerea personală cu privire la acea întrebare şi n-am priceput ce nu ţi-a plăcut la acel răspuns...

Mişto-ul are scop "constructiv" atunci când şi explici ce am "greşit" - că, poate eu sunt mai "greu de cap"...

Apoi, ai văzut şi tu aici ce "bine" sunt puse întrebările ( sunt foarte "explicite" ) şi ai văzut ce bine ai fost "înţeles" la răspunsul pe care l-ai dat.

Cam aşa a fost şi răspunsul pe care l-am dat eu acolo, după cum era pusă întrebarea...

| K0sti a răspuns (pentru bursuc001):

Pai eu de ce crezi ca ma mai supar uneori, dupa ce ca sunt habarnisti, nici macar sa intrebe ce vor nu stiu. Nici nu-ti vine sa le mai raspunzi. Ca sa nu mai zic ca astepata mura in gura poate s-o gasi vreun fraier sa le raspunda. Vi si pui o intrebare in momentul cand ai epuizat toate variantele si nu mai ai nicio solutie. Cand pui o intrebare si explici, uite fratilor eu am facut asta, asta si asta si aici m-am blocat. Ok, atunci e altceva. Dar cand tu nu misti un deget si astepti raspunsuri pe tava si de fapt nici habar nu ai ce vrei... apoi scuza-ma da unii chiar nu merita raspunsuri.

| bursuc001 a răspuns (pentru K0sti):

Aici sunt de acord cu tine, ai mare dreptate...

10 răspunsuri:
| Crytek6 a răspuns:

Nu merge, trebuie sa iti cumperi un receptor wireless (arata ca un stick usb)

dar la majoritatea routerelor primesti un cablu prin care poti conecta PC de router fara sa mai faci alte setari in router

| quarttz explică:

Nu stiu daca m-ai inteles. Momentan am cablu de internet de la o companie, daca imi iau un router wireless voi putea folosi calculatorul sau voi fi nevoit sa-mi cumpar o placa de retea wireless?

| K0sti a răspuns (pentru quarttz):

Nu dragule, poti sa-l folosesti cu fir. La fel de bine poti sa-l folosesti si wireless daca iti iei o placa de retea wireless. Asta daca vrei sa scapi de cabluri insirate prin casa. Repet, poti sa-ti iei router linistit.