| CherryKiss a întrebat:

Nu stiu daca va intelege cineva intrebarea mea insa astept raspunsuri. Cine stie cum pot face la un aparat foto digital sa reuseasca sa-mi scoata pozele cu ceea ce este in cadru in partea din fata foarte clar, iar ceea ce este mai in spate in ceata. Funda mareee.

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Ceea ce descrii numeşte focalizare sau macro. Atunci când alegi această setare, aparatul nu se concentrează deloc pe fundal, ci pe un subiect aflat la o distanţă foarte mică. De obicei, macro are simbolul unei floricele.
În funcţie de calitatea şi performanţa aparatului tău, focalizarea va fi eficientă sau mai puţin eficientă. Când eşti pe modul inteligent, macro este detectat automat. Dacă eşti pe modul manual, alegi setarea fie apăsând pe butonul ce înfăţişează o floricică (dacă ai aşa ceva), fie de la setări. Cel mai sigur, citeşte manualul. Mult noroc şi succes cu pozele!

3 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Se numeste Macro si la aparatele digitale e reprezentat printr-o floare.

| PlumaDeCondor a răspuns:

MACRO se numeste.cauta in setari inainte sa faci o poza.probabil ai si buton pe aparat pentru asta.

| radwoo24 a răspuns:

E legat de focus (selectezi focaliza manuala si vei observa modificand-o ce se intampla) sau... Ai la aparat mai multe moduri? Pentru portret, prim plan, land scape, sport, lumina lumanarii... toate alea. Sunt de obicei pe o rotita. De acolo selectezi modul prim plan (daca nu il stii uita-te in cartea tehnica a aparatului). Oricum daca nu te descurci sunt destule programe de editat foto care te ajuta sa faci blur cum doresti.