| PussicatDolls a întrebat:

O fata, are telefon Allview P5 si tocmai ce a conectat cablul de date si nu stie cum sa trimita muzica/poze din pc in telefon. Imi puteti da o mana de ajutor, va rog? Ce trebuie sa faca?

3 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

Pai atunci cand conectezi cablul la Pc ar trebui sa iti apara un mesaj pe tel: Usb conectat. Si un buton- Activati stocarea usb. Apesi pe buton( pe ecran) si acum ar trebui sa ti se deschida o fereastra pe computer din care alegi open files. Acum ti se deschide fereastra care arata continutul/ fisierele de pe telefon( fie ca e memoria interna fie externa, mi se pare ca le afiseaza pe amandoua, iar cea externa e grupata intr-un fisier cu numele cardului care este in telefon, daca ai).
Acum tot ce ai de facut este sa iti alegi un fisier sau sa faci unul cu click dr-> New Folder sau din fereastra in care esti alegi New folder din partea de sus, il redenumesti( faci asta unde vrei, fie in fereastra care ti s-a deschis dupa ce ai ales open files la inceput, fie cauti numele cardului si iti faci acolo un fisier, daca nu ai deja). Iti deschizi fisierul de unde vrei sa iei pozele/muzica din calculator, le selectezi, sau selectezi tot fisierul apoi apesi pe tastatura tastele Ctrl+C, te duci in locatia unde vrei sa pui pozele pe tel, Ctrl+V, astepti sa se copieze si gata! Se poate si cu click dr pe poze/muzica-> copy, click dr in fisierul destinatie si click dreapta-> Paste.
Dupa ce ai terminat, te uiti pe tel ca ai un buton cu dezactivati stocarea usb. Sau din calculator, vezi ca in bara de start ai o iconita care arata un capat de cablu usb cu o bifa verde. Click dreapta pe ea si alegi din lista optiunea Eject..., unde... reprezinta numele telefonului( cel care apare si in my computer.
Succes!
P.S. s-ar putea ca sa nu iti apara mesajele astea pe telefon cu activati/dezactivati stocarea usb. Fie ti se deschide automat o fereastra pe calculator care arata lista de fisiere de pe tel, fie te duci tu in my computer, unde pe langa partitiile hard dislkului si cd/dvd iti apare si iconita cu numele telefonului( Android sau orice altceva, cum iti apare si cand conectezi un stick). Dar la sfarsit, pentru linistea ta si siguranta telefonului, inainte sa deconectezi telefonul/ cablul de la PC ai grija si fa chestia cu bifa verde/ Eject. bine?

| shannygelu a răspuns:

Instaleaza total commander

| Jono a răspuns:

Cand conectezi cablu de date la Allview trebuie sa deblochezi telefonul si sa bifezi 2 chestii care iti apar de la android. Obtiunea asta exista deoarece uneori cand vrei sa iti incarci telefonul la usb de ex: laptop sau pc, intra automat si e posibil sa accepte virusi, de aceea trebuie permis schimbul de date.