| Adi202 a întrebat:

O idee despre 2 sisteme pentru gaming?

1. i5-4570 + R9 280X

2. FX-8320 + GTX 770

Intre cele 2 placi video prefer mai mult nVIDIA mai ales dau 3 jocuri gratis asa ca intrebarea e mai mult pentru procesor deoarece am si vazut ca Watch Dogs recomanda neaparat 8 nuclee si vreau sa-l pot juca pe ultra si nu stiu daca se merita banii in plus pe un i5 adica care sunt diferentele majore intre cele 2 la gaming? Cate FPS-uri primesc mai mult pe un Intel?

7 răspunsuri:
| ITMania a răspuns:

Procesoarele sunt la acelasi nivel, dar alegerea mea ar fi i5 + GTX770, mai ales ca au scazut preturile.

Spune un buget maxim si te pot ajuta cu o configuratie completa, nu doar cu sfaturi.

| Adi202 explică (pentru ITMania):

3500 cu 8gb ram si DVD player poate depasi putin... imi poti face o versiune si pentru fx 8320?

| ITMania a răspuns (pentru Adi202):

Http://bit.ly/1dF206W
Daca e prea mult, poti schimba fie procesorul cu un i5 4440, la fel de bun in jocuri, fie placa de baza cu ceva cu chipset H81, dar cu doar 2 sloturi RAM (suficient pentru 16GB RAM totusi) sau poti trece la R9 280X daca renunti la jocurile cadou.

Varianta cu FX 8320 arata asa, eventual cu un cooler aftermarket daca vrei liniste, cel stock e galagios:
http://bit.ly/1hEQawf

| Adi202 explică (pentru ITMania):

Pentru Intel ce zici de placa asta de baza: Gigabyte GA-H81-D3?
Si inca o chestie... la placa video ce parere ai despre versiunea Palit la GTX 770?

| ITMania a răspuns (pentru Adi202):

Pune`o pe asta, ai cam toate porturile necesare:
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-h81m-s2pv/

Palit de regula au racire slabe si doar 2 ani garantie.
Da-mi un link spre model totusi.

| Adi202 explică (pentru ITMania):

Ar fi aceasta dar de la un magazin diferit e sub 1400 lei: http://www.pcgarage.ro/......256-bit-3/

| ITMania a răspuns (pentru Adi202):

Personal prefer MSI`ul ala.
100 lei in plus pentru carice mai buna, mai silentioasa si un an in plus de garantie eu zic ca`i ok.

Ia de la un magazin ok precum PC Garge, nu de pe mai stiu eu ce site-uri precum Mediadot sau cele inrudite, cu care nu vrei sa ai de-a face daca ai nevoei de garantie.