| Reddfox a întrebat:

O memorie DDR3 de 1600Mhz este compatibila cu o placa de baza DDR3 de 1866Mhz?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca nu o suporta isi da ecran albastru, dar andreia are dreptate, conteaza, eu am cumparat exact ce am avut, 8gb ddr4 1330 mhz

| flixbuster a răspuns:

Teoretic da, daca MB suporta RAM rapid va suporta si RAM lent (cata vreme este acelasi standard, evident - DDR3 in cazul tau).

Practic, pentru siguranta, verifica placa de baza la producator sau da modelul placii de baza aici (programul CPU-Z te poate ajuta daca nu ai cutia placii de baza sau nu te poti uita in carcasa).

| Reddfox explică (pentru flixbuster):

Am de gand sa cumpar inca o memorie si nu eram sigur.

| BIoody a răspuns:

Da, nu conteaza frecventa.

| andreia67 a răspuns (pentru BIoody):

Ba conteaza frecventa. Degeaba suporta placa 1866 daca RAM-ul e de 1600 va functiona la 1600. Iar daca pui 2 placute, cea actuala si alta la 1866 va functiona la frecventa celei mai slabe, adica 1600. In unele cazuri (putine) s-ar putea sa nu functioneze deloc, sa nu vada una din placute ori pur si simplu sa nu porneasca de loc.

| Reddfox explică (pentru andreia67):

Eu stiam ca daca placa de baza suporta frecvente de 3000Mhz si memoria este de 2600Mhz va rula, iar daca placa de baza suporta mai putin si memoria este mai mare decat frecventa suportata va blue screen...