| ed23tm a întrebat:

O prastie comerciala este mai puternica decat o arma cu aer comprimat?

3 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Si arma aia ii pistol sau pusca? Ca pustile cu alice au putere cam dubla fata de pistoale, unele chiar mai mult.

| Roby67 a răspuns:

Un glonte de pusca cu aer comprimat are cam 220 Km/h. Crezi ca reusesti cu o prasti viteza asta?

| PrastiiProfesionale a răspuns:

Da, daca e vorba de putere de impact, in functie de benzile prastiei si de greutatea proiectilului.

Viteza proiectilului la o arma de aer comprimat este cam de 200m/s, dar proiectilul este usor (4-6)mm, fata de o piatra sanatoasa sau o bila de plumb de 12mm sa zicem. Armele de airsoft sunt si mai slabe.

Cu o pusca de aer comprimat poti sa tragi cu precizie la o distanta de cca 50m. Cu o prastie tragi cu precizie la cca 30m, cu putin exercitiu. Daca pui benzi subtiri si tragi cu bile de otel, vei obtine acelasi rezultat ca o pusca cu aer comprimat, dar asta e o alta discutie.

Avantajele prastiei: ieftina, nu ai nevoie de permis, proiectile la discretie, usor de inlocuit benzile uzate, daca pui benzi mai tari ii poti ajusta puterea si viteza...

Am vorbit de pusca cu aer comprimat, pistoalele nici nu se compara cu puterea de lovire a unei prastii.

Daca merg la padure prefer sa imi bag o prastie in orice buzunar si sa aleg acolo cateva pietre, decat sa tarasc un puscoci dupa mine. Distractie garantata.

Am trancanit in cunostinta de cauza, ma ocup cu construitul de prastii profesionale si am cateva sute de ore de testari la activ, cu de toate.