| anonim_4396 a întrebat:

O sursa de alimentare este compatibila cu orice placa de baza? Am placa de baza Asus prime a320m-k si doresc sa fac un upgrade la pc si nu stiu daca sursele sunt compatibile cu placa de baza si daca pun in pc o sursa mult mai mare decat imi consuma componentele imi merge?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Nu pică nimic. Recomandat la acel sistem este 375W, 500w chiar e mult laughing

7 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Da si nu
da, de ani buni mufele sunt compatibile intre ele
nu, sunt unele placi de baza care au nevoie de mufa secundara de alimentare cu 8 pini nu cu 4, si cu toate ca si asta e compatibila (poti sa pui numai 4), iar la placa ta de baza nu e cazul, TOTUSI...
nu, o sursa veche nu prea e o idee buna sa o pui pe o placa de baza noua, decat daca a fost foarte scumpa la vremea ei, pentru ca, s-ar putea sa fie prea slaba

| GPA a răspuns:

Orice sursă de alimentare ATX 24pini este compatibilă pentru plăcile de bază pentru computere.
Îți cumperi sursă in funcție de consumatorii din carcasă. Sunt sigur că nu ai componente care să-ți consume mai multe de 500W, în medie 500W sunt suficienti aproape pentru orice sistem de medium-gaming.

Îți recomand o sursă full-modulară (permite atât wired management prin montarea preferințială a cablurilor) cu certificare de minim 80+ bronz. Îți recomand Corsair sau Segotep.

Înainte de a-ți recomanda o sursă de calitate, as dori să știu toate componentele asamblate pe Asus a320m-K și dacă dorești să schimbi ceva în configurație de acum înainte(poate placa video, memoriile RAM, procesorul).

| AdiAditzu1998 a răspuns (pentru GPA):

Am processor Amd Ryzen 5 2400g, placa video gtx 1050 ti 4gb, 16 gb ram ddr4 si as dori sa imi schimb placa video.

| GPA a răspuns (pentru AdiAditzu1998):

Da, o sursă de 500W îți este suficient.

Segotep : https://www.pcgarage.ro/surse/segotep/sg-600b-80-plus-bronze-500w/ (Sursă foarte bună, numai din specificații văd un best buy la acel preț, nu este scumpă)

| AdiAditzu1998 a răspuns (pentru GPA):

Am sursa asta, si atunci imi pot pune placa video gtx 1060 6gb?

| GPA a răspuns (pentru AdiAditzu1998):

Da, poți s-o pui.

| AdiAditzu1998 a răspuns (pentru GPA):

Si imi merge pe 500w? nu pica sursa?

| GPA a răspuns (pentru AdiAditzu1998):

Nu pică nimic. Recomandat la acel sistem este 375W, 500w chiar e mult laughing