| PfloO a întrebat:

Orice microprocesor de calculator este compatibil cu orice placa de baza?

Răspuns Câştigător
| mihaipaulkent a răspuns:

big grin nu. configuratia unui pc din punct de vedere al ansamblarii e cam asa : mufa 1 in soclu special pentru ia (socket ) big grin depinde foarte mult. ce te poate ajuta este Everest. acolo arata ce socket ai si poti cauta pe eMAG ( orientativ ) procesoare disponibile pe socketu respectiv. placi de baza noi ---> procesoare puternice, noi. Sfatu meu e sa revii cu detalii despre placa de baza.big grin succes.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Cand alegi un procesor trebuie sa tii cont de socketul si de FSB-ul placii si si al procesorului. La procesoarele AMD, un procesor cu AM3 poate merge si pe o placa cu AM3+. La Intel procesoarele si placile sunt strict specializate.

| neutrino a răspuns:

Placile de baza "accepta" numai tipurile de microprocesoare pentru care au fost proiectate. Pe scurt, raspunsul la intrebarea ta este: nu.

| SouLIce a răspuns:

NU

| mariussf18 a răspuns:

NU!

| Bewaree a răspuns:

NUP

| dedeallin a răspuns:

Nu fiecate micro procesor cu placa lui de baza. nu poti folosi orice mictro procesor pentru ori ce placa de date