| c0pil1n a întrebat:

Overlay in joc (driver amd/steam/origin/discord)
La ce ajuta? In afara de faptul ca poti sa vezi notificarile, chatul, numele persoanelor de pe discord etc.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cel mai bun exemplu cred ca ar fi Nvidia Experience overlay.
Prin intermediul interfetei respective, poti sa filmezi, faci stream, highlights, dar si sa vezi statistici in timpul jocului, incepand cu detalii de la fps pana la... performanta GPU a sistemului tau.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Exact la ce ai zis tu. Nimic mai mult.winking

| Brizbriz a răspuns:

Confunzi serios overlay driver cu overlay origin sau discord
chiar ai dat funda bazata pe confuzia asta

overlay e o tehnologie, inclusa in windows, care permite unui joc, film, etc. (orice directx) sa acceseze direct memoria video, fara sa treaca prin windows, lucru care l-ar face sa aiba un delay mare
fara asta, ai avea cadere drastica de FPS, nu stiu acum ca nu am mai incercat deloc jocuri in afara windows-ului si am inteles ca s-au mai rezolvat chestii din astea, inclusiv pe Linux, dar inainte pe Linux aveai sub jumatate din fps-ul unui joc, iar pe macos putin peste jumatate, fata de windows (reusit la un moment dat sa pun Linux, Windows si MacOS pe acelasi PC si apoi testat cu Counter Strike Source, care e pe toate 3 si are un benchmark intern)

platformele de jocuri/comunicatie (steam, discord, origin, samd) au piratat cuvantul ca sa isi puna rahatul lor direct peste sau in joc

| c0pil1n explică (pentru Brizbriz):

Nu stiu ce sa zic. Eu l-am activat din driverul adrenalin si nu este nici o diferenta.