| qwerty a întrebat:

Am un televizor cu tuner DVB-T/C incorporat, deci pe care pot prinde canale digitale fara un receiver separat. Problema este ca la posturile care fac parte din pachete separate (Digi Film, HBO etc.) imi apare mesajul "Canal codat", desi eu le platesc si daca folosesc receiverul pe care l-am primit de la RDS, acestea functioneaza. Deci cum pot face sa prind si aceste canale folosind doar tunerul DVB-T/C al TV-ului, adica fara receiver separat?

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu poţi pentru că acel receiver dedicat ( Boom, Dolce etc. ) are încorporat şi un decodor controlat de o cartelă.
Pe un receiver digital simplu poţi recepţiona doar semnale necodate ( chiar dacă este pentru semnal digital ).

| rauzan94 a răspuns:

Pai pe receiverul iti merge pentru ca si pe acel canal il platiti ca sa va mearga asa imi arata si mie ca sa-ti mearga numa pe dvb-t/c trebuie sa vb cu aia de la canale sa til deschida si sal platesti daca vrei sa-ti mearga.winking