| anonim_4396 a întrebat:

Pc meu tot se blocheaza si cand se blocheaza se stinge ecranul,si daca face asa de multe ori se stinge de tot si trebuie sa ii dau restart, de sa ii fac sa nu mai faca toane -.-?

11 răspunsuri:
| Vasybulan a răspuns:

Poate fi problema din hardware sau din software. In cazul in care e din hardware probleme pot fi urmatoarele:
1. procesorul se supraincalzeste(poti verifica acest lucru cu un utilitar-cauta pe google ceve de genu monitorizare procesor)
2. memoriile Ram nu "raspund" sau inceteaza sa mai lucreze(tot asa ca si in cazul procesorului cauta pe google ceva de genu monitorizare ram)
Mai pot fi si altele, insa in general astea ar putea fi problemele de hardware.
Iar in cazul de software:
1. poate fi din cauza unor programe/jocuri instalate pe calculator
2. poate fi din cauza unor anumite driver-e care inceteaza sa mai "raspunda" sau dau erori
3. poate fi din Windows
Sper ca ti'am fost de ajutor.

| yasmin1407 a răspuns (pentru Vasybulan):

Da dar procesorul cand se supraincalzeste poate fi setat din bios sa se opreasca automat, asa ca la el se blocheaza si asta nu cred ca e din cauza procesorul, la rami in schimb e o mare probabilitate, poate sunt sloturile stricate, am patit recent si au apăreau si artefacte. oricum probleme suntlaughing

| Vasybulan a răspuns (pentru yasmin1407):

Depinde ce pc are. Cele mai noi se opresc automat cand se supraincalzesc. Cele mai vechi de obicei "ingheata" adica se opresc din procesare. In cazul ram-ilor nu e neaparat nevoie se fie defecte sloturile(nu prea vad cum s-ar defecta-numai in cazul in care poate ca a bagat surubelnita in ele) ci poate fi si din cauza lor. Poate s'au ars sau poate cine stie. De aia i'am recomandat sa isi ia un utilitar de monitorizare ale procesorului si ram-ilor. In cazul in care nu sunt probleme pe partea de hardware, ramane de verificat partea software.

| yasmin1407 a răspuns (pentru Vasybulan):

Da, si totusi tind sa cred ca e hardware mai ales ca si-a reinstalat windows'ul.

| Trollerul a răspuns (pentru yasmin1407):

Sloturile nu sunt stricate, am 3 sloturi si in fiecare slot este o placuta de 512 GB RAM, si pc imi arata ca am 1, 5GO RAM, deci nu este vroe problema cu ramii, si daca e cu procesorul ca sa se opreasca cand se supraincalzeste, cum il fac sa nu se mai opreasca? vreau pas cu pas ca sa nu stric cv din BIOS.

| yasmin1407 a răspuns (pentru Trollerul):

Pas cu pas nu te pot ajuta pentru ca nu avem acelasi bios. Eu una nu am mai intrat in bios de un an de cand mi-am luat placa de baza. dar pasii: ai intra in bios si ar trebui sa cauti shutdown temperature si smart fan control si acolo o sa ai optiuni. sper sa gasesti.

| Vasybulan a răspuns (pentru Trollerul):

Incearca sa faci ce ti'am zis prima data. Si anume sa iti scoti de pe net un utilitar de monitorizare a procesorului si a ram-ilor. Acel utilitar iti va arata daca sunt probleme sau nu. Si daca tot nu gasesti nimic, du-te cu el la un service. Noi aici te ajutam in limita posibilitatilor si cunostintelor. Mult noroc.

| Trollerul a răspuns (pentru Vasybulan):

Pc asta il am doar de 1 an si pana acum nu am mai avut probleme cu el, monitorul il am de cv vreme (de vreo 3 ani ) il am de atunci cand au aparut ecranele astea plate pentru pc xD, se poate sa fiie monitorul? ori placa video thinking, o sa aduc monitorul la un specialist, si daca nu este monitorul chiar nu mai am vreo solutie in afara de palca video care este noua si nu mi-a facut problema niciodata...

| yasmin1407 a răspuns:

Hmm da'mi mai multe detalii, in general se poate face cu o reinstalare de windows.

| Trollerul a răspuns (pentru yasmin1407):

Ieri am reinstalat windowsul si tot asa face confused

| buuuby a răspuns:

Sa dai un sut in unitate... functioneaza deseori...rolling on the floorrolling on the floor