| T0X1kSkuLL a întrebat:

Pe http://www.speedtest.net/ am viteza de download 5mbps dar descarc doar cu 600kbps. Am internet de la Romtelecom de 5 ani, router. Viteza asta de 600 kb o am de 5 ani.Intrebarea este de ce nu descarca cu 5 mb?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Si eu am internet de la ei, ( 20mbps ) si descarc doar cu 1.6mb/s. Infrastructura lor nu le permite sa treaca de o viteza mai mare cum au colosii de la rds sau upc. Comparativ cu ei nu dispun nici de un hardware foarte performant.
In fine, ca sa revin la intrebare sa stii ca acea viteza de down de 600kb/s este perfect normala. Vrei sa descarci mai repede? Spune-le sa-ti mareasca viteza. Cu max. 10 lei in plus la factura lunara le poti spune sa treci pe 20mbps sau chiar si mai mult, depinde in ce zona locuiesti ( urban/rural )

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cand o sa stii sa faci diferenta dintre Mbps si mbps, atunci o sa constati ca viteza aia e foarte corecta!

| CPAElites a răspuns:

Deoarece sunt MBPS NU MBS!