| Radandam a întrebat:

Pe Instagram am văzut de ieri ca îmi spune restricționat acțiuni pentru a proteja comunitatea noastră, asta mi se întâmplă doar când dau like, atât. Dar de ce? Ca like-uri multe nu am dat, nici nu prea am mai stat pe Instagram in ultimul timp. Nu am dat 3 like - uri pe zi și m-am trezit asa. De ce?

1 răspuns:
| RoyalSovereign a răspuns:

Salut! În primul rând, cauzele pot fi:
1) urmărirea și anularea urmăririi în rândul multor conturi la un interval foarte scurt;
2) folosirea unor aplicații străine pentru a strânge aprecieri la propriul cont;
3) folosirea unor aplicații străine pentru a strânge urmăritori sau pentru a urmări automat anumite conturi;
4) postarea aceluiași comentariu în repetate rânduri;
5) aprecierea repetată și necontrolată a postărilor (lucru pe care spui că nu l-ai făcut, dar menționez aici drept cauză).

În al doilea rând, variantele de soluție sunt:
1) treci pe date mobile (dacă ai);
2) ia o pauză de la Instagram pentru 24 până la 48 ore (dacă poți);
3) dezinstalează aplicațiile străine asociate Instagramului (punctele 2 și 3 din rândul cauzelor);
4) raportează problema către dezvoltatorii Instagram prin intermediul funcției aferente;
5) doar așteaptă și se va rezolva de la sine.

Sursa soluției: https://www.guidingtech.com/unblock-action-blocked-instagram/

În final:
1) Din moment ce pari a fi genul care nu prea își pierde timpul pe Instagram, am considerat corectă alegerea de a elimina varianta conturilor asociate propriului profil. Dacă, totuși, mă înșel, poți lua și asta în calcul;
2) Există și probabilitatea ca acea restricție să apară de nicăieri, chiar eu am trecut prin asta în urmă cu mulți ani. Nu mai am în memorie soluția abordată, tocmai din acest motiv ți-am listat mai sus cam tot ce se poate face pentru a rezolva problema.

Aștept cu interes o actualizare privind situația dată.