| Speedtrap a întrebat:

Pe placa de baza scrie frecventa 1333MHz deci... Ramii sunt pe aceiasi frecventa?
Când vreau să-mi cumpăr o placa video trebuie sa țin cont doar de slotul ala PCI Express 2.1 și de DDR3?

2 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Cand vrei sa iti iei placa video trebuie sa tii cont de ce mufa are monitoru tau sa se potriveasca la placa, restul nu conteaza (conteaza doar daca vrei o placa buna, atunci te uiti la ce model e) cauti pe net modelul placii tale de baza si vezi ce rami suporta sa nu iti iei rami ddr3 si placa ta sa nu suporte ddr3. Cauta pe google CPU-Z, e un programel care iti arata ce placa de baza ai, ce memorii ai, procesor.

| gheorghe69 a răspuns:

Daca vrei sa iti iei placa video arunca un ochi pe aici: http://computere.net/placa-video-sfaturi-de-achizitie/ Daca parcurgi articolul o sa-ti dai seama principial de ce ai nevoie, de cat de mult conteaza o placa video si nu numai.