| RromAn a întrebat:

Pentru atestatul de la informatica trebuie sa fac o pagina web. Profesoara a zis ca putem folosi acele site-uri de facut pagini web doar ca nu stiu cum sa descarc continutul dupa ce editez. Ce trebuie sa fac?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faci un site oarecare, fie cu u editor text, fie cu editor html sau chiar online (pe careva site online, gratuit).
Cand site-ul este gata si salvat, il poti deschide cu orice browser. Recomand Mozilla Firefox, deoarece este capabil sa salveze site-ul vizitat (in majoritatea cazurilor).
Daca faci pagina online si este publicat, il vizitezi din Mozilla si din meniu folosesti File-Save as...
Salvezi pagina principala intr-un folder, avand subfoldere corespunzatoare pentru fiecare sub pagina.
La sfarsit iti ramane sa schimbi doar link-urile din pagina principala, care se refera la sub-paginile, cu orice editor de text (de exemplu Notepad).

| Butters a răspuns (pentru Bula):

Nu este recomandat. Paginile create pe o platformă de genul pot conține anumite scripturi/fișiere ce nu se descarcă în momentul în care va da „Save as"... Chiar dacă încearcă să le pună cap la cap, va fi vraiște, mai ales pentru un începător.

| ziftode a răspuns:

Nu poti sa il descarci, trebuie sa il publici

nu iti trebuie publicat ci descarcat, atunci esti in pom!
de ce? pentru ca site-urile de facut pagini de web au ca politica clara, CATEGORICA SI ABSOLUT EVIDENTA sa nu poti sa pleci de la ei cu continutul facut la ei (ar trebui sa fie tampiti sa iti faci site-ul la ei si apoi sa pleci si deci ei sa nu mai castige nimic, de aia e evidenta)
iar tehnologia le permite (chiar daca tu ai pune un program de descarcat site-uri de gen httrack, tot nu o sa faci nimic pentru ca site-ul site-ul nu e in html chior ci intr-un format care practic ruleaza pe server, cum ar fi aplicatie de web)

asa ca iti doresc success sa reusesti cu site-ul publicat!

| AlexSalling a răspuns:

Vrea sa faci un website? Pa-i, daca te referi la ce am inteles eu din intrebarea ta, tu vrei sa salvezi o copie a website-ului dupa ce la-i facut. Pur si simplu da-i click la dreapta intr-un spatiu alb al paginii si dai save page as. Acum, daca nu te refereai la asta, nu stiu ce sa-ti raspund.

| Butters a răspuns:

Știu că Weebly te lăsa acum câțiva ani să descarci site-ul odată ce l-ai compus din elementele prestabilite. Partea proastă este că acel cod nu era tocmai curat și apăreau tot felul de extensii de care nu aveai habar, prin el...

Îți recomand să încerci să faci tu ceva simplu, sunt o mulțime de tutoriale pe net despre asta, nu-ți va lua mai mult de 2-3 zile având în vedere fluxul de informații și tehnologiile disponibile... Plus că așa, măcar poți învăța ceva util.

Dacă nu te descurci, mă poți contacta și-ți voi da o mână de ajutor.

| RromAn explică (pentru Butters):

Am facut unul deja doar ca mi-ar fi placut sa arate modern, nu ca la ceilalti. Oricum nu conteaza prea mult atestatul asta.