| CyberDune28 a întrebat:

Placa asta:

2047MB NVIDIA GeForce GTX 1050 (ASUStek Computer Inc)

suporta monitor QHD?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

QHD reprezinta o rezolutie "2K", mai exact 2560 x 1440 pixeli.

GTX 1050 suporta conform specificatiilor producatorului, o rezolutie "8K", adica 7680x4320 la un framerate de 60Hz si pe un ecran cu 8-bit,

DAR bineinteles ca NU in jocuri,
doar filme cel mult (desi ma cam indoiesc ca duce si filme in 8K, depinde MULT de procesor si cat RAM ai),

Duce insa perfect o rezolutie 2K, 4K sau cel mult 8K, pentru Windows si imagini statice (poze),
DACA ai un monitor ce suporta respectiva rezolutie, si daca procesorul e suficient de puternic, si ai RAM-ul necesar, macar 8GB DDR3 la 1600MHz.

Jocuri duce la un framerate acceptabil doar in FullHD (1920x1080), si doar daca sunt jocuri ceva mai nepretentioase sau mai vechi.

In QHD (2K) o sa obtii putine fps-uri (sau foarte putine, depinde de joc), chiar si presupunand ca o pui impreuna cu un procesor decent, de ex 6600K, 6700K, etc.

Daca o imperechezi cu un i3 din 2011 si 4 GB DDR3, nu obtii nimic in 2K, abia va merge pe FullHD.

IN CONCLUZIE: bineinteles ca poti conecta acelui sistem un monitor QHD (2K), dar IN JOCURI trebuie sa setezi rezolutia pe FullHD (1920x1080).

1 răspuns:
| Scorillo a răspuns:

Monitorl QHD are resolutia 2560 x 1440 - placa video 7680 x 4320 deci placa duce mai mult