| Derye a întrebat:

Placa de sunet!

Salut am si eu o intrebare despre ce as putea face cu placa mea de sunet. Sau cel putin asta cred eu ca este sursa problemei. Nu le am cu IT-ul sau cu termenii in acest domeniu asa ca explic "babeste":

Pentru ceva timp aveam sunet in boxe. Deodata se aude un carait in spate la boxe. Am scos cablurile boxelor si a incetat zgomotul. E un zgomot ascutit si puternic. Am incercat sa bag cablurile din nou. Nu se mai auzea nimic. Astazi am bagat boxele in functiune din nou. Amplificatorul se aprinde, toate cele 12 cabluri de la boxe (6 boxe) intra fara zgomot si cele 3 in unitate, dar tot nu am sunet. Nu am facut nimic la placa de sunet, nu am facut nimic la unitate. Nu am deschis'o in viata mea. Credeti ca praful poate influenta performanetele? Ar trebui sa'l aspir? Sa'l curat de praf?

Thanks pentur eventualele raspunsuri!

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ai un cd de la placa de baza si acolo trebuie sa gasesti driverul.

11 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Sunt mai multe motive posibile. Daca nici nu te pricepi e si mai greu de explicat. Dar problema ar fi in principiu din:
-contact intrerupt la placa de sunet ( se poate misca, se pot strica mufe, cabluri ) sau intre boxe si placa de sunet
-problema software
-problema la amplificator. Cea mai simpla ar fi sa fi dat volumul la minim cand a facut zgomot si sa il fi uitat asa.

E greu de ghicit care anume e problema, poate doar intamplator. Vezi daca te poate ajuta cineva mai descurcaret dintre cunoscuti.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Dezinstalare completa si reinstalare de driver. Daca nu e un moment nepotrivit, poate o reinstalare de windows chiar. Din cand in cand e cazul, pentru ca oricum merge tot mai prost pe masura ce se aduna diverse pe acolo, se fragmenteaza HDD, etc. Daca ti-e la indemana, salveaza-ti ce ai important pe alta partitie si instaleaza windows, alegand formatarea rapida in cursul instalarii, dureaza, nu e asta solutia pe care o alegi cand te pricepi mai bine, dar nici nu strica. Doar sa nu uiti sa salvezi ce e important. Oricum asta e cea mai sigura si drastica solutie pentru a elimina sansa unei probleme software.

Daca e o placa PCI, e posibil sa se fi miscat, acum chiar nu stiu cat nepriceput esti. N-ar fi imposibil sa se fi stricat. Daca te descurci s-o cauti, poti verifica daca e vazuta corect in device manager. Daca e onboard (adica interfata audio inclusa pe placa de baza ), nu e riscul sa se fi miscat, evident.
Nu e exclus sa se fi stricat. In cazul asta, e problema de service sau cumparat alta.

Daca s-a adunat mult praf, e binevenita curatarea, dar cu grija, si, evident, deconectat calculatorul de la priza. O carpa fina uscata, un pamatuf, dai usor cat sa nu misti nimic. Si lamelele de la cooler trebuiesc curatate de praf, mai ales ca vine vara si se incing componentele. Dar depinde de tine daca e un risc sa desfaci unitatea centrala.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Realtek AC'97 Audio - si nu e PCI - e onboard. Placile PCI sunt placi separate care se monteaza in slotul PCI al placii de baza ( acum in mare parte placile de sunet mai pretentioase sunt externe, dar pana de curand erau majoritatea pentru acel slot PCI ). Nu e cazul la tine. Insa si cele onboard se pot defecta. Sa speram ca ai noroc totusi. Incearca sa mai instalezi o data driverul si verifica bine cablurile si potentiometrii de volum (si cei din soft - mixerul din windows, si cei de pe boxe ). Inca ceva, ca n-ai nimic de pierdut: instaleaza un player nou, cum ar fi AIMP2 si vezi daca iti canta un mp3.

| Derye explică:

Am incercat si alte boxe, si tot nu aud nimic.
Imi poti da o rezolvare la primele 2 eventuale probleme enumerate de tine?!?!

| Derye explică:

Am incercat si alte boxe si...nimic.
Poti enumera o rezolvare la cele 2 eventuale probleme enumerate de tine?

| Derye explică:

" Daca e o placa PCI, e posibil sa se fi miscat, acum chiar nu stiu cat nepriceput esti. N-ar fi imposibil sa se fi stricat. Daca te descurci s-o cauti, poti verifica daca e vazuta corect in device manager. Daca e onboard (adica interfata audio inclusa pe placa de baza ), nu e riscul sa se fi miscat, evident. "

Imi poti explica? Am intrat in device manager - > Sound, video and game controllers - > apare: Audio Codecs, Legacy Audio Drivers, Legacy Video Capture Devices, Media Control Devices, Realtel AC'97 Audio, Video Codecs.

Care dintre ele e placa de sunet?

Maine am sa incerc s'o curat de praf!

| Derye explică:

Aha...cum instalez driverul din nou? :o?

Iar daca s'ar fi stricat nu ar mai fi aparut acolo, nu? In device manager

| Derye explică:

Aha...si cum re-instalez placa?
Iar daca ar fi fost stricta nu ar mai fi aparut acolo, nu?

| R2dY a răspuns:

Dc nu se ude placa de sunet bag castile si nimic si combina bag nimic dar placa de sunet este instalata...help

| R2dY a răspuns:

Help am necazuri cu placa de sunet cine ma poate ajuta nu merge nici pe casti nici pe combina...help

| R2dY a răspuns:

Salut sunt toto eu nu imi merhe placa de sunet cine ma poate ajuta si pe mine cu asa ceva? help