| RadXx a întrebat:

Salutare membrii tpu.Am niste intrebari pentru o problema pe care o am, pentru cei experimentati cu problemele sistemelor audio.
Voi incepe mai intai cu, detaliile despre componente si ce folosesc.
Acum ceva timp am facut un upgrade unor boxe cu niste boxe de tipul Lautsprecher BR2-70(nu exista poze dupa acest model, sunt rare... 1980) avand ca putere 45W RMS pe (8 Ohmi) respectiv 70(Peak); Raspuns in frecventa:39 - 26Khz,boxele nu au filtre,si au fost verificate de catre mine si un prieten care se pricepe in asa ceva,atunci cand au fost cumparate, totul in ele este functional si "valabil" in ele. Folosesc, ca si amplificator un Technics Su-Z55 care a fost si el verificat la randul lui si nu au fost depistate probleme in legatura cu el, scoate undeva la 40W pe canal.Mai folosesc de altfel un Egalizator Romanesc, Electronica Industriala EQ350, la care au fost detectate valori incorecte ale potentiometrelor, din fabrica si nu corecta cum trebuie, dupa care au fost inlocuite toate potentiometrele de 10K, cu potentiometre noi de 100K.In egalizator au mai fost niste condensatori si alte cateva piese care nu au mai fost in termen si au fost schimbati, si multe piese care nu au fost in termen, unele din ele inlocuite.Pe banda de 500 avea o intrerupere pe una dintre bobine la fir, si au fost inlocuite astfel incat sa dea pe banda de 500, in jur de 400 si ceva pe ambele canale. Ulterior egalizatorul a fost pus pe osciloscop deoarece egalizatorul amplifica de abia la maxim unele benzi de frecventa abia la maxim cand l-am cumparat,cand ar fi trebuit sa le amplifice linear,a fost pus pe linia de plutire,si corecta linear o perioada, apoi dupa cateva luni a inceput sa corecteze(unele benzi de frecventa) de abia la maxim, in timp ce pe celelalte benzi a ramas stabil in corectie.Folosesc niste cabluri cu mufe DIN la el,facute.(DIN >- RCA/Jack)

Problema pe care o am este ca o Boxa se aude mai tare si foarte clar,in timp ce alta se aude mai incet(ca si cum ar suna pe fundal, dar suficient incat sa nu para).Am verificat cablurile RCA pe care le am facute, si am lipit din nou conexiunile.Inainte sa verific,cablurile RCA,pe un cablu se auzea mai tare,si la volum mic si volum mare,si chiar daca il mutam pe canalul stanga sau dreapta,pe acelasi cablu se auzea in regula,pe celalalt cablu cand l-am conectat separat, inainte sa il desfac se auzea mai incet chiar si la volum maxim din amplificator sau placa de sunet, sau cu si fara corectia egalizatorului.Am desfacut cablurile,ambele RCA,si am re-facut conexiunile.Le-am reconectat,cate unul pe canal,separat si atunci cand era un singur cablu,cel pe care i-am refacut lipiturile se auzea normal pe acela, si pe primul se auzea normal, doar separat.Atunci cand,conectam cablurile ambele,pe orice port(Aux/Phono) se auzeau relativ bine, pana sa observ ca pe o boxa se aude mult mai tare decat pe cealalta, si cu ajutorul balansului si diferitelor probe ale cablurilor am vazut ca nu da aceeasi putere pe ambele canale.Nu sunt complet sigur daca este din amplificator,fiindca amplificatorul a fost masurat si avea valorile bune,vorbind de problema cu sunetul, se aude asa si cu si fara corectia egalizatorului si as vrea sa pot concluziona ceva ce ar trebui de facut pentru a echilibra ambele canale, daca eventual pe amplificator nu a fost detectata absolut nici o problema legat de piese.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate depista usor daca diferenta este din boxe sau din amplificator, in 2 pasi:
1. Conectezi AMBELE boxe, paralel ("+" la "+" si "-" la "-"), pe iesirea unui canal, la volum redus (maxim 1-2W). Daca careva boxa se aude mult diferit fata de celalalt, atunci problema este cu boxa care se aude mai slab.
2. Daca cele doua boxe se aud la fel de tare, atunci ele sunt OK, iar diferenta de volum provine din instalatia de amplificare.

| mihai69 a răspuns (pentru Bula):

Ar mai putea fi o explicație: una dintre boxe e conectată invers (+ la - și viceversa); ar explica faptul că separat se aud ok, dar împreună sună ciudat - o parte dintre sunete se anulează reciproc (cele care au aceeași frecvență și FAZĂ pe ambele canale).

| Bula a răspuns (pentru mihai69):

Din acest motiv am scris: sa se lege paralel respectand polaritatile. happy

| mihai69 a răspuns:

(nu exista poze dupa acest model, sunt rare... 1980)
===
Ești sigur?
https://www.hifi-wiki.de/index.php/ITT_BR_2-70
Aici mai multe: https://archiwum.allegro.pl/......71679.html

| RadXx explică (pentru mihai69):

Se gasesc poze cu specificatiile lor, si destul de limitate, in materie de poze, si de specificatii.

| halogen001 a răspuns:

Se poate lua semnal audio de la PC, de pe site-uri generatoare de semnal și se testează boxele pe rând pe același canal cu 3 frecvențe diferite, medii, joase, înalte și se măsoară nivelul sunetului cu un decibelmetru (merge și o aplicație pe telefon). La fel se testează și canalele stânga dreapta pe aceeași boxă, cu același semnal.

Cablurile de semnal trebuie să fie ecranate, iar cele de la boxe să aibă rezistență mică. Se pot măsura și rezistențele boxelor pentru a vedea dacă sunt la fel.

| RadXx explică:

Am verificat polaritatile boxelor,erau legate bine,exact cum ma asteptam.M-am gandit totusi sa verific si cablul lor, cu firul de cupru, si am gasit un pic oxid pe el, am taiat cablul din nou, l-am re-desfacut si am procedat la fel la firele cu intrari din boxe si din amplificator.Am re-testat totul si aparent pe un test minimal de frecventa pe care inca am de gand sa il continui pe alte zile, acum da semnal aproape egal pe ambele canale, cu o diferenta de putere de 5% pe unul dintre canale sau aproximativ,si poate gasesc o metoda sa le aduc la aceeasi putere.
Trebuie sa vad si cu egalizatorul ce probleme intampin pe unele benzi de frecventa,deoarece numai corecteaza decat daca misc putin potentiometrul sau doar la maxim,prietenul meu se gandeste ca este de la faptul ca ar primii prea mult voltaj decat ar fi,facut sa suporte egalizatorul si se supra-satureaza(nu e exclus) potentiometrele sunt noi, si egalizatorul ar fi verificat cap-coada pe majoritatea benzilor de frecventa, cu osciloscopul.
Oricum boxele, au driverul de inalte schimbat, deoarece unul se aude mai astupat(putin) si unul mai tare.Planuiesc pe viitor sa fac niste filtre pentru boxe, si sa schimb difuzoarele, deja am unele in plan, si stiu litrajul incintei.

| halogen001 a răspuns (pentru RadXx):

La egalizor tranzistoarele sunt alimentate la 42V, pentru că văd 2 diode zener de 22V si 20V, deci ar trebui ca tensiunea în emitor să fie la toate tranzistoarele o treime din tensiunea de alimentare, adică 14V. (Se pot modifica rezistențele din bază ca să se obțină o treime din tensiune. Dacă diferența e mare, atunci e ceva defect, tranzistorul, condensatoarele, rezistențele. Un condensator electrolitic defect, cu tensiune prea mică sau pus invers se străpunge și modifică polarizarea tranzistorului. E bine să fie pe minim 50V.)

https://ibb.co/h7FnQfS

| RadXx explică (pentru halogen001):

Ce credeti ca as putea modifica in egalizator pentru a obtine un raspuns in amplitudine cat mai linear? P.S. Am observat ca atunci cand pornesc corectia din egalizator,sunetul e mai slab(cu putin) decat atunci,cand este doar amplificatorul singur, parca suprima cumva o parte din volum, chiar si pe zero input, egalizatorul.
Amplificatorul vad ca este destul de sensibil, cu semnalul de intrare la cei 40w/canal ai lui, as fi vrut sa fi avut o mai mare toleranta la semnalul de intrare din placa de baza/corectii, doar cu, cateva corectii pe egalizator si ceva semnal de intrare peste 40, 50, pe placa de sunet integrata ajunge destul de lejer la puterea maxima,deseori si in distorsiuni,cu, corectii ceva mai agresive, asa ca volumul din statie, rareori il pot tine la maxim cu volumul din placa de sunet la 50, 60 sau peste

| halogen001 a răspuns (pentru RadXx):

În mod normal, cu potențiometrele pe mijloc amplificarea ar trebui să fie 1 pentru ambele tranzistoare (primele 2). Ceva pierderi pot să apară. Trebuie măsurate tensiunile pe tranzistoare, potențiometrele să aibă 100k liniar și restul de piese să fie bune și ar trebui să meargă.
(Tensiunea în emitor ar trebui să fie între un sfert și o treime din tensiunea de alimentare, deci la 42V tensiunea în emitor poate fi între 10V si 14V.)

| halogen001 a răspuns (pentru RadXx):

Exemplu de calcul aproximativ al tensiunii din emitor: Rezistentele de 10k in numar de 2 bucati in serie inseamna 20k. Rezistentele de polarizare de 510k si 270k in serie fac 780k. 780k/20k = 39, deci curentul prin rez. de 20k e mai mare de 40 ori. Factorul de amplificare al tranzistorului in jur de 300 e mai mare de 40, deci curentul consumat de baza e de 300/40 ori mai mic decat curentul din rezistentele de polarizare si il neglijam. Rezistentele de polarizare dau pe rezistenta de 270k o tensiune de 42V × 270/780 = 14.5V iar tensiunea in emitor va fi 14.5 - 0.6 = 13.9V. In realitate va fi putin mai mica pentru ca nu am tinut cont de curentul bazei tranzistorului. La ultimul tranzistor, 42V× 82/(82+220)=11.4V iar in emitor voi avea 11.4 -0.6 = 10.8V. In realitate va fi ceva mai putin de 10.8.