| anonim_4396 a întrebat:

O masina Whirpool de 4 luni scoate un carait si un zgomot cand pompeaza apa; zgomotul se aude in dreptul casetei pentru detergent.
Ce pot face?

5 răspunsuri:
| bozo a răspuns:

Daca acest carait este scurt nu trebuie sa te ingrijorezi. Daca el dureaza pe tot parcursul pomparii apei atunci se poate sa existe probleme mecanice sau electrice. Modul in care ai descris problema este prea lax pentru ca cineva sa iti dea un diagnostic cat de cat coerent. Nu sunt convins ca recunosti diferenta dintre momentul cand masina primeste apa si momentul in care o evacueaza si daca stii cand aceasta "pompeaza" cu adevarat.
Ce te previn: daca nu exista nici un fel de defect reparabil vei plati deplasarea echipei de garantie. Stiu de la un prieten ca 40% din vizitele la domiciliu in termenul de garantie nu sunt defecte reale.

daniela
| daniela a răspuns:

Cheama un reparator, poate s-a infundat cu ceva. (ai curatat filtrul - sita - de pe intrare apa?)

mlm
| mlm a răspuns:

Este in garantie, cheama de la reprezentanta si problema se va rezolva.

| Princessee a răspuns:

Mergi la un specialist ca nu-i de joaca cu lucrul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar acel zgomot este normal. apa are presiune si este normal sa se auda asa ceva.totusi,incearca sa dai mai multe explicatii, ai observat ceva anormal in functionarea ei?